Nalezená rovnováha

  • Datum konání: Čt 20. 10. 2016
  • Datum ukončení: Ne 30. 10. 2016
  • Čas konání: 09:00
  • Místo konání: Muzeum Napajedla
  • Vstupné:
Výstavy ZL

Výstavní sál Muzea Napajedla. V neděli 30. října v 17 hodin jste srdečně zváni na dernisáž výstavy! Zúčastní se i tvůrce, sochař František Svátek, který osobně rád zodpoví jakékoliv Vaše dotazy. V jejich díle je charakteristické spojení kinetických objektů/plastik a vodního živlu. Kurátorem výstavy je architekt Michael Klang.

Barbora Blahutová (*1. 5. 1941 ve Veselí nad Lužnicí), AVU v Praze absolvovala v roce 1969, sochařka. František Svátek (*2. 12. 1945 v Táboře), AVU v Praze absolvoval v roce 1973, sochař a restaurátor.

V roce 1974 odcházejí zprvu do Itálie (kde Barbora v letech 1966-68 studovala na Accademia di Belle Arti di Brera v Milaně u prof. Marino Mariniho). Exil však získávají v Německu. O dva roky později se do Říma vrací jako stipendisté Instituto Centrale del Restauro. Barbora se věnuje restaurování antických archeologických nálezů (bronz, keramika, mramor). František restauruje antické fresky a mozaiky. Po návratu do Německa 1978 se věnuje restaurování kamenných soch (rekonstrukce a kopie) a dva roky 1981-82, 1982-83 vyučuje sochařské techniky na Universitě v Kasselu. Barbora restauruje keramiku a věnuje se rodině. V roce 1984 se stěhují do Itálie, kde František dva roky pedagogicky působí na Centro Europeo per la Consersazione del Patrimonio Architettonico v Benátkách, a pokračuje v restaurování soch. Barbora spolupracuje na restaurování soch s Cinzií Parnigoni, známou italskou restaurátorkou. Společně s Františkem vyhrávají mezinárodní soutěž na vytvoření replik čtyř nadživotních sousoší pro historickou budovu Credit Suisse v Zurichu (1994-97).

Od roku 1999 trvale žijí v České republice.

Kromě společného života je spojuje i podobná tématika v jejich volné tvorbě.

František už od studií na AVU promýšlí možnosti mobilních objektů s uplatněním meditativně působivé symbiózy kamene a vody – stálosti a proměnlivosti, danosti a náhody. Paralelně s „hydrokinetickými“ vznikají i větrné objekty a od roku 1993 se zabývá též „hydroakustickými“ objekty. Barbora se tématu vody nebo větru věnuje v kolážích, asamblážích a plastice. Podobným způsobem ve svých pracích zacházejí i se světlem a stínem.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x