Česká hudba světu

  • Datum konání: Čt 02. 11. 2017
  • Datum ukončení: Čt 02. 11. 2017
  • Čas konání: 19:00
  • Místo konání: Filharmonie Bohuslava Martinů (KCZ)
  • Vstupné: 250 Kč / 210 Kč / 180 Kč
Hudba ZL

B. Smetana: Vltava / F. Chopin: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll, op. 21 / A. Dvořák: Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa, op. 95 / Sólista: WON KIM, klavír / Dirigent: Leoš Svárovský

18:15 hod. - povídání o hudbě.

Dvě skladby – dvě perly z pokladnice české hudby, které reprezentují hudbu našich skladatelů ve světě asi nejčastěji. Symfonická báseň Vltava je součástí šestidílného cyklu Bedřicha Smetany, který vznikl poté, co skladatel ztratil sluch a vzdal se veřejné činnosti. V hladině řeky se zračí příběhy, mohutnění proudu od pramenů až k majestátnímu nezastavitelnému toku se stalo Smetanovi symbolem národa i jeho života.

Dvořákova Symfonie č. 9 vznikla v prvním roce jeho pobytu ve Spojených státech amerických, nové prostředí na něj zapůsobilo se vší svou bouřlivostí a podivuhodností. Byl finančně nezávislý a uvědomoval si i odpovědnost za to, že je nositelem české hudby. S vervou se pustil do mimořádného díla, které zvládnul za poměrně krátkou dobu.

Fryderyk Chopin je označován za básníka klavíru, který díky bezmeznému citu nikdy nebyl sveden na cestu bezduché virtuozity. Larghetto v jeho Druhém klavírním koncertu vyjadřuje krásu
a čistotu skladatelova vztahu k jeho první lásce.

Won Kim patří k nejpozoruhodnějším klavíristům z Jižní Koreje, který často vystupuje s významnými evropskými a americkými orchestry. Jeho výjimečnost dokládá například vítězství v Maria Canals International Music Competition.
Orchestr bude hrát za řízení hlavního hostujícího dirigenta FBM Leoše Svárovského.