Divadelní kavárna: Legenda je znovu na scéně

Tichý a mírně ospalý lázeňský podvečer. Horko, před kterým všichni hledají úkryt, se rozptyluje ve stínu starých stromů. Procházíte se pod nimi a najednou slyšíte smích a cinkot skleniček. Neodbytně vás vábí a zničehonic sedíte na zahrádce Divadelní kavárny v Luhačovicích. Před vámi stékají kapky po orosené sklenici s aperolem a vám je najednou tak nějak příjemně a dobře.

Na místě dnešní Divadelní restaurace a kavárny stávala kdysi dřevěná mlékárna podle návrhu Dušana Jurkoviče. Jak se dočtete v půvabném katalogu k výstavě Nová doba – nový život (k sehnání v Muzeu luhačovického Zálesí a Muzeu jihovýchodní Moravy), v roce 1926 ji nahradila funkcionalistická stavba lázeňské mlékárny architekta Miloslava Kopřivy. Byl to právě on, kdo v Luhačovicích realizoval třeba lázeňské garáže u Slunečních lázní nebo penzion Rodina v ulici Betty Smetanové.

Lázeňská mlékárna byla velmi důležitou luhačovickou institucí. Paní Guthová tu vedla dietní jídelnu, čerstvé mléko se míchalo s vodou z léčebných pramenů a podávalo se jako pitná kúra. Pro městské slečinky i vážené úředníky to byl důkaz fortelnosti zdejšího kraje a svérázu Luhačovic. Moderní budova lázeňské mlékárny ještě podtrhovala originalitu místních lázní.

Mnohými úpravami mlékárna ztratila svůj čistý funkcionalistický vzhled a časem i svou původní funkci. Z mlékárny se stala Divadelní kavárna, kam si na skleničku chodili divadelníci a herci trávící sezónu v lázeňském divadle, potkávali se tu malíři, hudebníci, právníci, lékaři i místní. Válečná a poválečná období nelichotila ani lázním, ani místní kavárně. Noblesní štóly a rukavičky dam vystřídaly krimplenové halenky a igelitové kabelky rekreantů. Čas se tady zastavil v nešťastných 90. letech a ještě nedávno se sem chodilo na pohár s ananasem, šmoulovou zmrzlinou a barevnou posypkou.

I dnes se ale časy mění a díky bohu, že k lepšímu. Divadelní kavárnu a restauraci před rokem a kousek koupil pan Kubík a věci se daly do pohybu. Ze stěn zmizely nevkusné dekorace, na stoly se vrátily jídelní lístky s lehkými a dobrými jídly, espresso už nedostanete do bazénu, ale do klasického malého italského šálku.

U kasy se vyjímají čokolády bean-to-bar, zákusky se chladí ve vitrínkách spolu s opravdu širokou nabídkou pralinek no a do skleničky dostanete aperol spritz, hugo nebo třeba dobrou plzeň. Divadelní kavárna je znovu na scéně a my vám přejeme příjemné posezení v letních podvečerech na její malebné terase.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’163873′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2409‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚163873‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x