Jeden svět Zlín 2018

Ostatní

Ve dnech 3. – 6. 4. 2018 bude v prostorách Golden Apple Cinema ve Zlatém Jablku probíhat festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní ročník představí 6 filmů ve čtyřech promítacích dnech, nebude chybět virtuální realita a výstava.

Všechny filmy jsou zasazeny do  tématu aktualizace systému, protože žijeme v době, kdy jedním z hlavních problémů světa je mediální manipulace a existence dezinformací a toto téma má poukázat na to, že nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na zpracování dat a aktualizaci sebe sama.

Po slavnostním zahájení celého festivalu přijde na řadu snímek s názvem Čističi, který pojednává o lidech, kteří jsou najímáni společnostmi jako Facebook nebo Google a mažou nevhodný nebo závadný obsah. Kdo ale přesně rozhoduje o tom, co všechno je závadné a kdy už se snaha zabránit šíření zla mění v nebezpečnou cenzuru? Pro odpověď je možné dojít v úterý v podvečer.

Dalším dnem pokračuje program dokumentem Azurová, což je obrazově působivý dokument ukazující nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit. Následovat bude Ctihodný W., pojednávající o dlouhodobé diskriminaci a utlačování muslimské etnické menšiny Rohingů v převážně buddhistické Barmě. Myšlenkovým vůdcem radikálů a hlavní postavou dokumentu je barmský radikální nacionalistický mnich Wirathu.

Čtvrtek nabídne opět dva dokumenty. První z nich pojednává o nejhůře placených zaměstnání v Česku. Tento dokument Apoleny Rychlíkové Hranice práce získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 2017 ocenění pro nejlepší český dokumentární film roku a odvezl si také Cenu diváků. Pokračovat bude Tohle je Kongo, o pohádkové kráse a zároveň nekončícím násilí v Kongu. Na příběhu čtyř rozdílných postav film ukazuje drsnou současnost, kterou stále pronásleduje krvavá minulost.

Posledním dnem zakončí festival snímek Nerodič. Dokument Jany Počtové ukazuje, že výchova dětí už dnes není nezbytně záležitostí biologických rodičů a nevyžaduje ani tradiční rozdělení na matku a otce, naopak ukazuje široké spektrum možností (ne)rodičovství ve 21. století – od single ženy s adoptovanými dvojčaty až po pár, který děti vůbec nechce.

Již od úterý 27. 3. od 17:30 díky spolupráci s Laser Game Zlín si budou návštěvníci moci vyzkoušet nevšední zážitek na vlastní kůži přímo v předsálí Golden Apple Cinema, a to zcela zdarma. Jeden svět zve do virtuálního prostředí, do nějž jsou zasazeny dokumenty o skutečných osobách a událostech.

Mezi filmy bude prostor pro zhlédnutí výstavy. Linie svobody představuje tři významné arabské karikaturisty a jejich aktivistickou a uměleckou reflexi každodennosti i zásadního dění v neklidném regionu severní Afriky a Blízkého východu. Svoboda projevu a její limity, bezpečnost a extremismus, aktivní občanství, politická odpovědnost, tolerance, sociální problémy. Čelí arabské společnosti a jejich obyvatelé podobným výzvám jako ta česká? A je jejich vnímání tolik odlišné od toho našeho? Svá díla vystaví Abdul Raheem Yassir (Irák), Khalid Albaih (Súdán), Nadia Khiari (Tunisko).

Aktuality můžete sledovat na:

www.jedensvet.cz/zlin, a na https://www.facebook.com/JedenSvetZlin

Golden Apple Cinema Zlín

  • Ulice: nám. Míru 174
  • Město: Zlín

Kalendář akcí

Zbyněk
<< <  Červen 2019  > >>
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam