Po těžké nemoci zemřel valašskomeziříčský režisér divadla Josef Fabián

Josef Fabián (Foto: www.divadloschod.cz)Josef Fabián (Foto: www.divadloschod.cz)
Josef Fabián (Foto: www.divadloschod.cz)
Co se děje 13. 3. 2012 | Autor: Mediafax

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Po těžké nemoci zemřel v pondělí zakladatel a režisér valašskomeziříčského divadla Schod Josef Fabián. Oznámila v úterý Vendula Králová z valašskomeziříčské radnice, bylo mu 67 let.

Od roku 1990 působil 10 let v Kulturním zařízení města na postu ředitele. "Byl to právě on, který dokázal režijními poměry svázanou instituci pozvednout na úroveň kvalitního a dobře organizovaného zařízení, které sídlí, i jeho zásluhou, ve zrekonstruovaných a od té doby reprezentativních prostorách zámku Žerotínů," poznamenala Králová.

Literární a dramatický talent zúročil v řadě knih, které sepsal, a také ve více než 20 hrách divadla Schod. "Zájem o regionální kulturu a dění společně se zdravou dávkou patriotizmu vedly Josefa Fabiána ke tvorbě úspěšných slovníků. Mezi nimi jsou nejoceňovanější Slovník nespisovného jazyka valašského nebo Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska. Jeho pozornosti neunikla ani historie úspěšných sportů města, kterými byly lyžování a volejbal," doplnila Králová.

Mezi Fabiánovy úspěšné počiny patří například také tradiční akce Setkání divadel – Malé jevištní formy, loni se konal 33. ročník. Věnoval se i dopisovatelské činnosti do novinových deníků a periodik.
Letos v lednu obdržel Cenu města Valašské Meziříčí 2011 za celoživotní tvůrčí a organizátorskou práci v oblasti kultury, publicistickou činnost a propagaci města Valašského Meziříčí.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam