Otevírání pramenů Luhačovice

Foto: www.luhacovice.czFoto: www.luhacovice.cz
Foto: www.luhacovice.cz
Co se děje 11. 5. 2012 | Autor: www.luhacovice.cz

O víkendu 11.–13. května budou vysvěceny minerální prameny při tradiční třídenní slavnosti Otevírání pramenů 2012. Celý projekt se uskuteční pod záštitou hejtmana Zlínského kraje MVDr. Stanislava Mišáka. V letošním roce se téma spojuje s první písemnou zmínkou o Luhačovicích, od které uplynulo 600 let.

Dramaturgický plán je při této příležitosti sestaven tak, aby se každý návštěvník akce střetl s atmosférou historického období od doby pozdního středověku až po současnost.

V pátečním programu pod názvem Turnaj Světlovského panství mohou milovníci sportu navštívit klání Základních škol z Luhačovic, Piešťan, Topolčan, Bojkovic a Slavičína. Soutěžit se bude v plavání (městská plovárna), atletice (sportovní areál ZŠ), florbalu (SC Radostova). Divadlo Světlovského panství se nazývá divadelní hra v podání ZUŠ Luhačovice Don Šajn, hra z druhé poloviny 14. století, a herecký soubor z Provodova ProLiDi se představí hrou Bacilínek. Úsměvné inscenace plné humoru pobaví v páteční podvečer malé i velké diváky v kinosále MěDK Elektra.

Od sobotních ranních hodin bude zahájen celodenní Jarmark, který bude umístěn od ulice Nábřeží až k vile Najáda. Návštěvníci budou ochutnávat z rozmanité a pestré nabídky výrobků farmářského trhu, zasoutěžit si u stánku Klasa, prohlédnout si umělecká řemesla s předváděním, která spadají do doby od první písemné zmínky Luhačovic.

Nostalgickou vzpomínkou s velkou dokumentární hodnotou se stane výstava Luhačovice v historických pohledech. Připomene dobu, kdy každý lázeňský host poslal srdečný pohled z lázní. Světlotiskové pohlednice vydával již Julius Motal, který v Luhačovicích založil v roce 1898 první světlotiskový závod na Moravě. Nostalgická atmosféra nás neopustí ani u přehlídky historických vozidel, která zaparkují na několik hodin na Lázeňském náměstí u Jurkovičova domu. Dobu před několika desítkami let připomenou i historická kola s dobově oblečenými cyklisty, která se budou projíždět po celém areálu. Zájemci si mohou vyzkoušet, jak složité je usedat do automobilu nebo řídit bicykl.

Interaktivní program pro malé i velké, zábava pro rodiny s dětmi s názvem Putování časem, bude probíhat v lázeňském areálu a bude realizován ZŠ, ZUŠ, DDM, SOŠ Luhačovice a spolkem Calma. V jednotlivých středověkých etapách si budou návštěvníci zkoušet dobové hry, mohou zavítat na návštěvu ke kováři, hrnčíři, zachytit zvuk ostří meče, podívat se na renesanční tance, šerm a potyčky, zhlédnout prezentaci historického včelařství (brtnictví) z období 15. století s dobovými obleky i s ukázkou práce brtníků, maketou dutého stromu, ve kterém budou umístěny umělé plásty. Baroko bude zastoupeno hlavně hudbou a ladným tancem.

Období let 1890–1918 se ponese v duchu nového stylu – secese. Do světa módy přicházely nové tendence a trendy. Repliky nádherných šatů budou k vidění na náměstí a u jednotlivých zastavení bude možné vyzkoušet si honění kovových obručí, hru v špačky, zhlédnout potulné loutkové divadlo, zaposlouchat se do hudby a vyprávění.  Navazující přehlídkový program jednotlivých souborů na podiu  Putování  staletími, kulturně společenská akce s historickou a lidovou tematikou  a hudební procházka staletími v podání Smíšeného pěveckého sboru Leoše Janáčka jistě zaujme malé i velké návštěvníky.

Sobotní večer uzavře Beseda u cimbálu a koncert Lenky Filipové, věnovaný klasické kytaře, zpěvu, irské harfě v úpravách lidových písní, keltských balad, s ukázkami francouzských šansonových písní a samozřejmě i nejznámějšími hity zpěvačky.

V neděli proběhne slavnostní svěcení jednotlivých pramenů, kterým již několik let žehná farář P. ThDr. Hubert Wojcik. U jednotlivých pramenů vystoupí folklorní soubory s krátkým pásmem a přítomným budou připomenuta základní fakta o jednotlivých pramenech. Poslední zastavení průvodu je u kaple svaté Alžběty, kterou v polovině 18. stol. nechal postavit hrabě Serényi. Právě u této kapličky probíhalo dříve tradiční zahajování lázeňské sezony se mší pod širým nebem. S duchovním a kulturním rozměrem celého svěcení se zájemci v odpoledních hodinách přesunou na Lázeňské náměstí, kde vystoupí a představí se jednotlivé folklorní soubory v krásných lidových krojích, písních a tancích. Slavnostního ukončení se dočkáme od koncertu hudebního oboru ZUŠ Luhačovice, která vždy nabídne nádherný umělecký zážitek a dojemné rozloučení s třemi atraktivními dny v nádherném lázeňském městě.

V putování ale můžete pokračovat. V měsíci červenci je připraven další program pro lázeňské hosty, turisty, místní rodáky. XV. Luhačovická pouť s jarmarkem a přehlídkou dechových hudeb. Bude vyvrcholením letošních oslav první písemné zmínky o Luhačovicích, od které uplynulo 600 let.

Více na serveru Luhačovice.cz

Logo Luhačovice.cy

Program

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam