Zlín nechá vyčistit Kudlovskou přehradu, požádal o prodloužení termínu stavebního povolení

ZLÍN - Město Zlín chce nechat odbahnit a vyčistit Kudlovskou přehradu, odbor životního prostředí a zemědělství proto požádal o prodloužení stavebního povolení. Jak sdělil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák, původní stavební povolení skončilo 27. dubna.

Zlínská radnice zároveň jedná o možném vyčištění a odbahnění přehrady s jejím vlastníkem, státním podnikem Povodí Moravy.

Máme velký zájem na tom, aby se přehrada vyčistila. Dosud k tomu nikdy od jejího zprovoznění nedošlo, opakovaně se čistila pouze její mělčí část od přítoku Kudlovského potoka. Naposledy se tak stalo v roce 2000, bahno bylo odstraněno asi ze čtvrtiny nádrže,“ prohlásil Bedřich Landsfeld (M.O.R.), náměstek primátora, do jehož kompetencí patří životní prostředí.

Předpokládáme, že stavební povolení bude bez problémů prodlouženo,“ doplnila Martina Vašátková, vedoucí oddělení vodního hospodářství magistrátu.

Kudlovská přehrada vznikla v letech 1931 až 1932, umístěná je na pozemcích města. Vybudována byla jako zdroj vody pro hašení požárů. Dnes plní hlavně estetickou funkci, zároveň je také revírem Moravského rybářského svazu. V době kolaudace v roce 1936 měla nádrž objem téměř 28 tisíc metrů krychlových, dnes je její kapacita výrazně menší, pouze asi 5 300 metrů krychlových. Důvodem je silná vrstva bahna na dně, která je podle měření z roku 2006 v některých místech až pětimetrová.

Práce na odbahnění a vyčištění přehrady by podle odhadů měly stát asi 20 milionů korun. Podle některých informací se na dně může nacházet nevybuchlá munice z 2. světové války. Pyrotechnický průzkum, který byl proveden v malé části přehrady Povodím Moravy před několika desítkami let, ale přítomnost výbušnin nepotvrdil. „Nic se nenašlo, kromě pružin z matrací, kočárků, deštníků a podobných předmětů. Naproti tomu při orientačním potápěčském průzkumu v roce 2005 byl údajně nalezen minometný granát. Takže existenci munice na dně nejde stoprocentně vyloučit. S určitostí ale víme, že asi 65 metrů od ústí Kudlovského potoka směrem do přehrady a pod břehem u Centroprojektu žádná není. Další části nádrže prozkoumány nebyly,“ uvedla Vašátková.

Ve snaze zjistit co nejvíce informací o možné munici na dně přehrady, magistrát kontaktoval pamětníky. Ozvali se čtyři, kterým bylo koncem 2. světové války kolem deseti let. To, že by někdo do přehrady sypal munici či zbraně, neviděli. „Pouze jeden z nich uvedl, že vojáci házeli do přehrady granáty, tímto způsobem lovili ryby,“ doplnila Vašátková.

Kudlovská nádrž je domovem celé řady živočichů. Vedle kaprů, amurů a jiných ryb, které do ní vysadili rybáři, v ní žijí chránění živočichové škeble rybničná a rak říční.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x