Bylinkář Standa radí: brahmi – přítelkyně dobré paměti

Zajímavý den vám přeji, vážení ctitelé vlastního zdraví. Právě začínáme seriál o pozoruhodných účincích bylin. Začínám bylinou, která dokáže pomoci na ženskou nemoc "Kam jsem to dala" tudíž vylepšení paměti. Jmenuje se BACOPA MONNIERI - BRAHMI.

Zmíněnou nemocí každé děvče ochoří zhruba v 15 letech a čím je starší, tím je to horší. To my, pánové, touto chorobou onemocnět nemůžeme, protože si pamatujeme, že je třeba k životu si nějakou dcerku najít, abychom na stará kolena měli doma ženu, která si bude pamatovat, kam co dáme.

Nuže, dnes je řeč o populární indické ajurvédské bylině Bacopa monnieri, známé pod názvem Brahmi. Brahmi je též jednou z nejvíce používaných bylin v japonské medicíně. V obou případech je primárně používána jako nervové tonikum především proti nespavosti a nervovému napětí. Užívá se k účinnému ovlivnění aktivity mozku. Brahmi je považována za důležitou bylinu proti astmatu, epilepsii a duševním chorobám. Revitalizuje nervy a mozkové buňky, podporuje průtok krve mozkem, zlepšuje krátkodobou a dlouhodobou paměť. Roztahuje ty nejtenčí cévy kapiláry a tím zvyšuje průtok krve mozkem. Zvyšuje inteligenci, působí proti senilitě a stárnutí a tím zmírňuje projevy Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Brahmi se doporučuje všem, kdo potřebují zlepšit koncentraci, schopnost učení a znovuvybavování naučené látky – studentům, duševně pracujícím, lidem starším čtyřiceti let. Tonizace nervového systému, zmírňování stresu a navození klidného spánku mohou být přínosem pro lidi s poruchami koncentrace, postižené mrtvicí a psychicky vyčerpané.

Pěstování: Rostlina vyžaduje větší zálivku tzn.2 x 3 týdně, za stanoviště pro tuto rostlinu zvolte polostín. Od konce května do poloviny září můžeme rostliny letnit v zahrádce, ale opět polostín. V zimním období, to jest i nyní, ji pěstujeme při pokojové teplotě opět v polostínu. Mějme na paměti, že se jedná o bahenní rostlinu, která má domovinu v Indii.

Použití: Jako běžná, tradiční dávka je doporučováno 5-15 gramů Brahmi sušené byliny. Délku louhování si každý určí sám, někdo má rád slabší čaj, bude louhovat kratší dobu, silnější čaj louhujeme delší dobu. Po prvním louhování provést další a připravit si druhák ba i třeťák.

Z čerstvé má čaj trávovou příchuť. Můžeme ale trhat zelené výhony a přímo je jíst, nebo si je přidáme do nějakého salátu. Má hořkou chuť a platí staré pravdivé: „co je hořké, to je dobré a tělu prospívá.“ První známky zlepšení se začnou projevovat během následujících 4 týdnů nepřetržitého aplikování. Nyní je v prodeji sušená bylina na čaj, v zahradnictví i rostlina.

I v případě téhle paměťové „zázračnice“ platí okřídlené: všeho s mírou. Moje žena na mne po několikatýdenní kúře vytahuje i hříchy mládí, které už z mé paměti vymizely.

Všechny vás srdečně zdraví a zajímavé dny přeje Bylinkář Standa.

PS. Rád se s vámi o své rady podělím i osobně, a to ve Chvlačově na Adventní inspiraci v posledním listopadovém týdnu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x