Bylinkář Standa radí: Kalísie voňavá – na neduhy ta pravá

Dnes vám velmi rád představím jednu zatím méně známou rostlinu z nepřeberné pokladnice přírody. Je krásná svojí zelení, ale může být i velmi prospěšná vašemu zdraví. Obsahuje mnoho biogenních, účinných látek. Tolik se toho už o rostlinách napsalo, může znít pochybovačně, ale zkušenost, a nejlépe vlastní zkušenosti, jsou vždy nejjistější.

Původní vlastí Kalísie je Mexiko a tropická Amerika. V tropech roste ve stínu vysokých dřevin. Miluje vláhu, teplo a nepřímé sluneční světlo. Na prudkém slunci se často listy pálí. Je to robustní vytrvalá rostlina se dvěma typy výhonů. Jsou to výhony vertikální, s masitými listy, dvouřadě střídavě na výhonu, který dorůstá 50 – 100cm výšky a připomínají kukuřici. Listy jsou tmavozelené 20-30cm dlouhé a 5-6cm široké. U dospělých rostlin vyrůstají z hlavního výhonu horizontální liánovité, nafialovělé oddenky, (stolony) složené z kolének, ukončené rosetou listů. Na naše neduhy používáme právě tyto výhony, které jsou nejúčinnější, když vyroste na oddencích nejméně 9 kolének a tyto se zbarví do hnědofialova. O něco slabší účinky mají listy. Účinnými látkami jsou hlavně flavonoidy kvercetin a kempferol. Dále jsou to fytosteroly, kyselina g-linolenová, vit. Skupiny B-, vit. C, minerální látky, Ca, železo, chrom, bor, měď a selen. Vřele doporučuji používat v širokém spektru potenciálních potíží.

Kalísie je totiž antioxidant, diuretikum i spamolitikum.

  • užívá se při alergii, zvýšené lomivosti kapilár, zánětlivém onemocnění ledvin, revmatizmu, při některých kardiovaskulárních, očních a infekčních nemocích
  • zpevňuje cévy, tonizující a protizánětlivé účinky
  • vylučuje toxické látky z organizmu a užívá se při odvykání alkoholové a nikotinové závislosti
  • ničí záněty, alergie, narušenou činnost močového měchýře, hojení ran, popálenin a zranění
  • zesiluje účinek vitamínu C
  • blahodárně působí při odstraňování žaludečních a dvanáctníkových vředů
  • působí žlučopudně
  • pomáhá u chorob sleziny, bronchiálním astmatu a plicních chorob
  • má estrogenní aktivitu
  • má antibakteriální a protisklerotický účinek
  • protirakovinný účinek, neboť brzdí rozvoj rakovinných buněk, velmi dobrých výsledků dosahuje u rakoviny ženských pohlavních orgánů, prsu, plic, štítné žlázy, žaludku a konečníku
  • nemoci prostaty, endokrinní soustavu a narušenou látkovou výměnu.

Síla, která pomáhá, tak se označují biogenní stimulátory, neboli poslední rezervy uhasínajícího života, které vysvětlil V. P. Filatov, když došel k závěru, že buňky oddělené tkáně v průběhu boje za život, v podmínkách nízkých teplot se dostanou do kritického stavu a začnou se tvořit záchranné látky. Abychom v Kalísii biogenní stimulátory získali, je třeba uřezané listy nebo boční výhony s kolínky, mít alespoň 3 dny v ledničce při teplotě +2 až +4 stupně. Po této době listy jíme a s bočních výhonů s kolínky si uděláme tinkturu.

Na půl litru 50% alkoholu potřebujeme asi 18 – 20 kolínek, to jsou 2 boční výhony s 9 – 10 kolínky. Výhony posekáme, dáme do sklenice a zalijeme alkoholem. Po 14 dnech máme výluh šedomodré barvy a bereme jednou denně cca malou skleničku 2 cl. Kdo nemůže alkohol, dá si výhony do lednice a postupně je pojídá.

Rostlinu máme celoročně v prodeji v zahradnictví a v létě i na trzích.

Přijďte ale určitě i na vánoční trhy do Zlína. Budu se na Vás moc těšit.

Bylinkář  Standa