Šéf českého tenisu Ivo Kaderka: Češi si umí úspěchy ničit

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu (Foto: Zlin.cz)Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu (Foto: Zlin.cz)
Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu (Foto: Zlin.cz)
Sport 23. 7. 2013 | Autor: Zlin.cz

Zanedlouho mu bude padesát, což je správný chlapský věk. Inženýr Ivo Kaderka, kandidát věd, to jen pro pořádek, je už od svých čtyřiatřiceti v čele našeho nejúspěšnějšího sportovního odvětví, tenisu. Ve Zlíně předával Prezidentský pohár vítěznému týmu mladšího žactva z Prostějova. Ochotně přikývl k rozhovoru a souhlasil s tím, že o tenisu bude řeč spíše okrajově.

Jak trávíte léto, tedy kromě toho, že ve Zlíně oceňujete naše největší talenty v soutěži smíšených družstev?

Zrovna jsem se vrátil z Paříže, z kongresu Mezinárodní tenisové federace, vyhlašovala se tam mezi světovými celebritami tenisu nejúspěšnější země světa za loňský rok. To, že se to díky absolutním úspěchům v Hopman cupu, Fed cupu i Davis cupu povedlo nám, maličké desetimilionové zemi, to mi při slavnostním ceremoniálu téměř vhánělo slzy do očí, je to prostě fantastický úspěch. Blahopřály mi osobnosti z celého světa.

Mám pocit, že nejenže tenhle veleúspěch neumíme docenit, ale že se z něj neumíme ani pořádně radovat, vychutnat si jej.

Říkám to nerad, na kongresu byli z našeho historicky naprosto jedinečného úspěchu všichni unešeni, jenže u nás vládne už ne závist, ale spíše zloba a neúcta. Na jedné straně jsou Češi neskutečně šikovní, na druhé se u nás úspěch už nezávidí, ale přímo trestá. Třeba Němci říkali, že by se v případě trojnásobného vítězství, trojnásobného titulu mistrů světa, všichni klaněli k zemi, u nás se dokážeme spolehlivě třeba přes média rozhádat. Nechápu to, umím s tím žít, ale hrozně mne to mrzí.

Co mediální tlaky na Vás osobně?

To už je takový kolorit doby, 50 let tu vládlo jakési rovnostářství, úspěšní museli platit neúspěšným, snad s vyjímkou Jaromíra Jágra jsou ale ti nejlepší i teď na tapetě nýmandů, lidí, kteří si léčí své mindráky prostřednictvím sociálních sítí, internetových diskusí, kde schovávají za anonymitou svoji malost, zlobu, neúctu. A je jedno, jde-li o sportovce nebo třeba politiky. Nebo o mne, pochopitelně. Mám někdy pocit, že si umíme úspěchy spolehlivě ničit.

Apropos, co říkáte na horké politické léto?

To už je na pováženou, chybějí autority, společnost je rozpolcená, pozitivní příklady nefungují, teď už to není mezi politiky šťouchání v parlamentu ale bohužel něco jako boj na život a na smrt.

Tak raději zvolněme, jak odpočíváte v létě? Pokud tedy odpočíváte?

Tohle zrovna moc neumím, když jedu s ženou a dcerami do Chorvatska, jsem třetí den nevrlý z nicnedělání, v nadsázce říkám, že je dobré, že jsem tam autem, že jim můžu ujet podstatně dříve než dovolená skončí. Jinak se starám o nového člena rodiny, dobrmana, kterého v zuboženém stavu sehnala dcera, už se lepší, je to skvělé vidět takový pokrok. No a jinak tenis, za chvíli hrajeme v Prostějově mistrovství světa do 14 let, pak letím na US Open, v Davis cupu pak máme jedinečnou šanci přejít přes Argentinu v domácím prostředí znovu do finále a pomalu se přiblíží Zlatý kanár a konec roku. Letí to, letí.

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam