Ve zlínském muzeu končí čtyři výstavy, Baťova města i s vánoční tematikou

ZLÍN - Už jen do neděle 5. ledna mohou návštěvníci 14|15 Baťova institutu ve Zlíně vidět čtyři zajímavé výstavy, které připravila galerie a muzeum. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí 14|15 Baťova institutu Michaela Mitáčková.

V přízemních prostorách budovy 14 zlínského továrního areálu si lidé mohou prohlédnout putovní výstavu s názvem Baťova města, dále zajímavé obrazy Kamila Mikela nebo dvě etnografické a vánočně laděné výstavy muzea – výstavu Kouzlo našich betlémů a Výroční obchůzky – proměny tradice. Expozice jsou otevřeny o víkendu vždy od 10 do 18 hodin.

Kromě krátkodobých výstav mohou lidé zavítat i do stálé expozice galerie, která nese název Prostor Zlín | Řády vidění a také na krátkodobou výstavu Skupiny 42. „Bohužel stálá expozice muzea – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, je z technických důvodů až do 12. ledna uzavřena. Čas lze ale strávit i ve stálé expozici Františka Bartoše, kde je i několik interaktivních prvků pro děti,“ doplnila ředitelka 14|15 Baťova institutu Lenka Struhárová-Jančaříková.

Při výstavě Baťova města se návštěvníci seznámí s nevídaným rozsahem obuvnického impéria firmy Baťa, jeho expanzí do světa, s historií tří vybraných satelitů, a především se současným stavem těchto tří měst – East Tilbury v Anglii, Batanagaru v Indii a Möhlinem ve Švýcarsku.

Výstava Kamila Mikela zase přibližuje velmi pestrou tvorbu zlínského výtvarníka a grafika. Jeho díla, založená na užití geometrických tvarů, v základu bodu a čáry, jsou motivována snahou o vyjádření obecných principů přírody.

Vánoční atmosféru má stále ještě výstava Kouzlo našich betlémů. Tvoří ji betlémy z muzejního sbírkového fondu, které doplňují i zápůjčky ze soukromých sbírek. Vystavená muzejní kolekce ukazuje jak historické exponáty z první poloviny 20. století, tak současnou betlemářskou tvorbu, betlémy anonymní i autorské. „Návštěvníci uvidí tradiční betlémy řezbované z lipového dřeva, ale i keramické, textilní, pečené, betlémy z kukuřičného šustí i ze slámy,“ přiblížila výstavu její kurátorka Alena Prudká, která připravila i výstavu nazvanou Výroční obchůzky – proměny tradice. Ta představuje výsledky dlouhodobé terénní dokumentace, kterou Muzeum jihovýchodní Moravy provádí ve zlínském regionu. Prostřednictvím informativních textů, fotografií z terénu, zvykoslovných artefaktů či kostýmů, krojů a masek zapůjčených z obcí regionu se návštěvníci seznámí s jednotlivými zvykoslovnými obchůzkami, jako jsou masopustní, velikonoční či hodové.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x