V Kroměříži i Zlíně zavzpomínají na Palacha

Foto: www.zlinskejaro.czFoto: www.zlinskejaro.cz
Foto: www.zlinskejaro.cz
Co se děje 16. 1. 2014 | Autor: Zlin.cz

ZLÍN, KROMĚŘÍŽ - Letos si lidé připomenou dvojí výročí spojené se jeménem Jana Palacha - přesně před 45 lety se na Václavském náměstí upálil a před 25 lety začala poslední fáze ukončení tehdejšího režimu – takzvaný Palachův týden. Obě tyto velké a klíčové historické události si připomenou ve Zlíně i v Kroměříži, serveru Zlin.cz to oznámili pořadatelé akcí.

Ve Zlíně pořádá vzpomínkovou akci občanské sdružení Komunitní křižovatka a vše začne v 17 hodin shromážděním na náměstí Míru. "Vytvoříme pietní místo u pomníku obětem totality, pro které nám sochař Olbram Zoubek zapůjčil posmrtnou masku Jana Palacha. Lidé zde budou moci zapalovat svíčky," podotkl za pořadatele Tomáš Pasterný.

Zároveň bude zahájena venkovní instalace výstavy Jan Palach ´69. Další tematická výstava bude k vidění také ve zlínském divadle. Tam také v 19 hodin program ukončí představení Hra/The Performance/ aneb Jak mladý Angličan viděl český rok 1968. Hru odehrají v Dílně studenti 1. ročníku ZSVOŠU ve Zlíně.

Na Palacha budou vzpomínat také v Domě kultury v Kroměříži. Ve foyer Domu kultury je instalovaná výstava Jan Palach 69, která na 27 velkoplošných panelech připomíná nejenom osobnost Jana Palacha, ale i jeho upálení a akce související s jeho stále živým a pro naše dějiny odkazem. Výstava měla původně symbolicky končit 16. ledna – v den výročí upálení Jana Palacha, ale návštěvníci Domu kultury ji nakonec budou moci zhlédnout až do neděle 20. ledna.

Ve čtvrtek se také uskuteční speciální projekce filmu Hořící keř. Lidé si na snímek mohou zajít od 16 hodin. Vstupné se neplatí.

"O den později pak vzpomínkový program završí v Kroměříži beseda s filosofem, teologem, pedagogem a přírodovědcem Markem Váchou. Dotkne se i základních etických problémů současnosti. Beseda se uskuteční v divadelním sále Domu kultury od 17.15 hodin," dodal ředitel Domu kultury Kroměříž Jiří Králík.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam