Výročí Masaryka i Bati. Zájem veřejnosti blízký nule

Je to zajímavá shoda okolností. Na dnešní den připadá výročí narození dvou velkých postav první republiky. Tedy republiky Československé, jejichž živých pamětníků rapidně ubývá. 

Jisté mají Tomáš Garique Masaryk a Jan Antonín Baťa – prvnímu by bylo 164, druhému 116 – jen jedno. Totiž, že se jejich výročí všimne málokdo. Masaryka, zakladatele samostatného státu Čechů a Slováků, ale pozor, také Němců, Slezanů, Moravanů, Maďarů a vlastně i dnešních Ukrajinců, později Čechoslováků, si pietním aktem připomenou alespoň v jeho rodišti Hodoníně.

Jan Antonín Baťa, který vedl obuvnické imperium po smrti bratra Tomáše od roku 1932, se narodil v Uherském Hradišti, spojován je samozřejmě více se Zlínem. Také on se jako Masaryk dočká alespoň položení květin ke své soše. Tichou vzpomínku pořádá v obou případech zlínský magistrát.

Zajímavá je v té souvislosti vzpomínka stará 24 let. Odhalovat sochu TGM přijel do Zlína začátkem března 1990 prezident republiky Václav Havel. Bylo to pochoptelně v Československu a zájem lidí byl obrovský…

Zeptejte se pamětníků, dokud žijí. Především první českoslvenský prezident ze vzpomínek nemizí. „Pamatujii si ho jako mladá dívka, tady u nás, byl moc důstojný. Lidé ho milovali,“ vybavuje si rok 1928 paní Vlastimila Češková z Jarcové, nejstarší žijící žena u nás, jíž je 109 let. Masaryk jezdící bravurně na koni nebyl tehdy žádný mladík, bylo mu 78 a čekalo ho ještě devět let života, z toho sedm v prezidentském úřadu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x