Výročí Masaryka i Bati. Zájem veřejnosti blízký nule

Socha Tomáše Garrique Masaryka (Foto: Zlin.cz)Socha Tomáše Garrique Masaryka (Foto: Zlin.cz)
Socha Tomáše Garrique Masaryka (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 7. 3. 2014 | Autor: Zlin.cz

Je to zajímavá shoda okolností. Na dnešní den připadá výročí narození dvou velkých postav první republiky. Tedy republiky Československé, jejichž živých pamětníků rapidně ubývá. 

Jisté mají Tomáš Garique Masaryk a Jan Antonín Baťa - prvnímu by bylo 164, druhému 116 - jen jedno. Totiž, že se jejich výročí všimne málokdo. Masaryka, zakladatele samostatného státu Čechů a Slováků, ale pozor, také Němců, Slezanů, Moravanů, Maďarů a vlastně i dnešních Ukrajinců, později Čechoslováků, si pietním aktem připomenou alespoň v jeho rodišti Hodoníně.

Jan Antonín Baťa, který vedl obuvnické imperium po smrti bratra Tomáše od roku 1932, se narodil v Uherském Hradišti, spojován je samozřejmě více se Zlínem. Také on se jako Masaryk dočká alespoň položení květin ke své soše. Tichou vzpomínku pořádá v obou případech zlínský magistrát.

Zajímavá je v té souvislosti vzpomínka stará 24 let. Odhalovat sochu TGM přijel do Zlína začátkem března 1990 prezident republiky Václav Havel. Bylo to pochoptelně v Československu a zájem lidí byl obrovský...

Zeptejte se pamětníků, dokud žijí. Především první českoslvenský prezident ze vzpomínek nemizí. "Pamatujii si ho jako mladá dívka, tady u nás, byl moc důstojný. Lidé ho milovali," vybavuje si rok 1928 paní Vlastimila Češková z Jarcové, nejstarší žijící žena u nás, jíž je 109 let. Masaryk jezdící bravurně na koni nebyl tehdy žádný mladík, bylo mu 78 a čekalo ho ještě devět let života, z toho sedm v prezidentském úřadu.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam