V Kloboukách poprvé rozdali ceny města

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Město Valašské Klobouky zahájilo novou tradici, jejímž prostřednictvím chce vyjádřit svým občanům a organizacím uznání za významnou práci v různých oblastech lidské činnosti. Je jí Cena města Valašské Klobouky, řekla server Zlin.cz mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.

Cenu města letos Kloboučtí udělili Ludmile Šulcové, Jaroslavu Šanovcovi a občanskému sdružení Valašský jarmek. Ocenění bylo předáno na Plese města Valašské Klobouky.

Ludmila Šulcová

Pracuje od roku 2005 ve funkci předsedkyně Místního sdružení Českého červeného kříže Valašské Klobouky. Usiluje o to, aby byly aktivity spolku rozmanité a oslovily nejen více než 170 členů sdružení, ale i širokou veřejnost. Sdružení každý rok pořádá mnoho sportovních, kulturních i společenských akcí, například oblíbený dětský karneval.

Letos to bude 20 let, kdy Ludmila Šulcová převzala pomyslnou štafetu ve vedení Hlídek mladých zdravotníků.  Valašskokloboucké hlídky vždy dosahovaly výborných výsledků, avšak za historicky nejúspěšnější lze považovat rok 2013, kdy se jedna z hlídek stala mistry České republiky. Zdravotnice je taktéž velmi žádanou školitelkou v oblasti poskytování první pomoci, což svědčí o její vysoké profesionální úrovni.

Ludmila Šulcová se snaží, aby každý rok v práci Červeného kříže byl něčím výjimečný a zajímavý. Například rok 2013 se nesl v duchu zdravého životního stylu a byla připravena řada zajímavých přednášek. Loňský rok se zase nesl ve znamení osvětové práce a největším počinem byla zářijová akce o první pomoci Zachraň a nezabij.

Červený kříž nikdy nepracoval a nebude pracovat jenom pro své členy, jeho činnost je vždy obrácená ke všem, kdo mají zájem. Ludmila Šulcová se tohoto kréda drží a obětuje mnoho svého volného času nejenom práci s dětmi a mládeží, ale také práci pro ostatní spolky ve městě. Samozřejmostí se již stala účast při Běhu naděje, při Valašském mikulášském jarmeku, Vítání občánků a mnohých dalších.

Jaroslav Šanovec

Letos se dožívá významného životního jubilea – osmdesáti let. Po absolvování valašskoklobouckého gymnázia v roce 1953 odešel na Vysokou školu pedagogickou do Olomouce. Rozhodl se pro náročné povolání, které se mu vždy líbilo a dodnes je přesvědčen, že to bylo rozhodnutí správné. V roce 1958 se jako aprobovaný středoškolský učitel vrátil zpět na Valašsko, aby se stal kolegou svých dřívějších vyučujících na gymnáziu. Až do roku 2010 zůstal věrný své škole, na které vyučoval neuvěřitelných 52 let. K jeho hlavním předmětům patřila ruština, latina a také tělesná a branná výchova. Od roku 1974 do roku 1990 pracoval také ve funkci zástupce ředitele gymnázia.

I přes náročnost svého povolání si vždy našel čas, aby se mohl věnovat svému oblíbenému koníčku – sportu a později také veřejně prospěšné činnosti. Hrál vrcholově odbíjenou i stolní tenis na úrovni krajského a oblastního přeboru a věnoval se i lednímu hokeji a atletice. A sportu se Jaroslav Šanovec věnuje dodnes. Od roku 1997 až dodnes je starostou Tělocvičné jednoty Sokol v našem městě a v roce 1999 se stal navíc ještě župním starostou sokolské župy Valašské Fr. Palackého se sídlem ve Val. Meziříčí. Působí také v nejvyšším orgánu České obce sokolské jako člen výboru ČOS. Byl vedoucím župní výpravy na posledních všesokolských sletech v letech 2000, 2006 a 2012. Za jeho aktivní a obětavou činnost ve prospěch sokolského hnutí mu byla v roce 2005 udělena Výborem ČOS stříbrná medaile. Další ocenění pak obdržel v roce 2006 za dlouholetou pedagogickou činnost a významný přínos pro výchovu a vzdělávání mladé generace z rukou tehdejšího hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše.

Jeho aktivní činnost je dále spojena s prací v představenstvu SBD Obzor ve Slavičíně, kde tři volební období zastupoval obyvatele družstevních domů ve Valašských Kloboukách a obhajoval a prosazoval jejich nároky a požadavky. Tři volební období pracoval jako poslanec, zastupitel a člen rady města. Byl také předsedou školské komise, členem grantové komise a předsedou redakční rady Valašskoklobouckého zpravodaje.

Občanské sdružení Valašský jarmek

Je tvořeno dobrovolníky a zástupci místních spolků a organizací, kteří rok co rok spojují své síly k pořádání Valašského mikulášského jarmeku. Jarmek je kulturní akcí, jejíž obliba a jméno dosahují daleko za hranice města, kraje i regionu. Koná se ve Valašských Kloboukách vždy na prahu adventu, o víkendu blízko svátku svatého Mikuláše. Hodnotami, které jarmek ctí a udržuje, jsou lidové tradice, vzájemná pomoc, spolupráce a láska k poctivému řemeslu. Za svůj cíl si jarmek a lidé okolo něj kladou posílení místní identity jižního Valašska, podporu zdejších producentů, řemeslníků a výrobců a udržování lidových tradic.

Historie jarmeku se datuje už od počátku devadesátých let minulého století, první ročník se konal v roce 1992. Od té doby se rozrůstal nejen jarmekový trh, ale přibývalo i spolupracujících a zapojených organizací a spolků. Jarmek je z převážné části výsledkem nezištné práce řady dobrovolníků, kteří neváhají a ochotně mu věnují svůj čas a energii. Letos se i jejich zásluhou bude připravovat už 24. ročník.

Spolupořadateli Valašského mikulášského jarmeku jsou občanské sdružení Valašský jarmek, ČSOP Kosenka, Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách, TJ Sokol Valašské Klobouky, Národopisný soubor Klobučan, Klub důchodců Valašské Klobouky, Nadace Jana Pivečky Slavičín, Gymnázium Valašské Klobouky, Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky a Město Valašské Klobouky.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x