Muzeum luhačovického Zálesí vzpomene na rodinu Jelínkovu z Luhačovic

LUHAČOVICE - Muzeum luhačovického Zálesí připravilo na čtvrtek 5. února besedu, v níž návštěvníky seznámí s osudem rodiny Jelínkovy z Luhačovic. Serveru Zlin.cz to oznámila vedoucí Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně - Muzeum luhačovického Zálesí Blanka Petráková.

Akce se koná při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. 27. leden byl v roce 2005 vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů za Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Většina členů luhačovické, vizovické i brněnské větve rodiny totiž zahynula za druhé světové války v Osvětimi. O dynastii Jelínků pohovoří Marcel Sladkowský, který je autorem knihy Království slivovice aneb Osudy palírníků ve Vizovicích. Beseda začne v 17 hodin.

V Luhačovicích rodinu Jelínkovu připomíná na Masarykově ulici, v těsném sousedství památkově chráněné vily Radhošť, vila Jelínek s popisným číslem 221.

„Je to dnes jediná viditelná památka po rodině Jelínkových v Luhačovicích. Jelínkovi sem přišli nejpozději roku 1856, kdy byl zakladatel luhačovické dynastie rodu Jakub Jelínek (1829–1911) angažován hrabětem Gabrielem Serényim, aby vedl hraběcí palírnu,“ řekla Petráková.

Časem získal Jakub Jelínek palírnu do vlastnictví a své podnikání rozšířil o hostinec s výčepem a o prodejnu lihovin. Jelínkovi se stali velmi váženými občany Luhačovic. Jakubův nejstarší syn Zikmund, narozený roku 1859, odešel záhy z domova za zaměstnáním do Vizovic, kde později založil vlastní palírnu. V podnikání pokračovali Zikmundovi synové Vladimír a Rudolf. Jméno Rudolfa Jelínka je dodnes značkou světoznámého podniku.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x