Cyklus historických přednášek se bude věnovat výročí konce druhé světové války

ZLÍN - V březnu začíná v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně další cyklus přednášek Rozumíme historii?! Přednášející se tentokrát zaměří na téma druhé světové války, která u nás skončila před sedmdesáti lety, v květnu 1945, serveru Zlin.cz to řekl Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Na projektu knihovna spolupracuje se Státním okresním archivem Zlín a jeho součástí budou tři zajímavé přednášky, které se konají v sále B, 2. podlaží budovy 15.

Ve středu 4. března se v 17 hodin uskuteční přednáška Konec druhé světové války na Zlínsku. Bude se věnovat událostem jara roku 1945 na Zlínsku. Pokusí se přiblížit dění v období několika měsíců před osvobozením. Zdeněk Pomkla z Moravského zemského archivu v Brně vzpomene nejen zvýšenou činnost partyzánských oddílů, ale také reakci okupačních sil a tragédie, ke kterým došlo na samém konci války.

Zlínský novinář Jaroslav Pelíšek a jeho kolaborace v době protektorátu Čechy a Morava, to bude námětem další přednášky, tentokrát v režii Pavla Večeři z Masarykovy univerzity Brono. Na programu bude 8. dubna v 17 hodin. „Přednáška přiblíží život a profesní působení novináře Jaroslava Pelíška, který patřil k předním aktérům novinářské kolaborace na Moravě a po válce byl postaven před Národní soud,“ doplnil Urbanovský.

Poslední přednášku, Dopad teroru po atentátu na Heydricha na českou společnost, povede Vojtěch Šustek z Archivu hlavního města Prahy. Uskuteční se 22. dubna v 17 hodin. Přednášející se pokusí v úplnosti vykreslit obraz atmosféry okupačního režimu v době tzv. heydrichiády. Bude hovořit o masivní zastrašovací kampani nacistických a kolaborantských propagandistů za účelem donutit výhrůžkami genocidou český národ vydat útočníky na Heydricha. Dozvíte se, jak probíhaly policejní velkorazie po celém území protektorátu Čechy a Morava. Hovořit se bude o vraždách českých vlastenců, celých českých rodin, které měly být mstou za Heydrichovu smrt a o utajené popravě 294 Čechů v Mauthausenu v říjnu 1942 – mužů, žen a dětí z rodin, které poskytly podporu parašutistům, nebo byli jejich příbuznými.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x