I přes sněhovou nadílku zůstává v povodí Moravy sucho

Ilustrační foto (Foto: Povodí Moravy)Ilustrační foto (Foto: Povodí Moravy)
Ilustrační foto (Foto: Povodí Moravy)
Co se děje 7. 1. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Přesto, že se Zlínský kraj dočkal sněhové nadílky, v povodí Moravy přetrvává sucho. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí společnosti Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Průtoky ve vodních tocích jsou v porovnání s dlouhodobými lednovými průměry i nadále podprůměrné a dosahují většinou jen 20 až 50 procent normálu. "Nejhorší situace je v horním povodí řeky Moravy a řeky Bečvy," konstatovala Tomíčková.

Přítoky do vodních nádrží zůstávají podprůměrné, což způsobuje také poklesy hladin. "Po příznivější hydrologické situaci na konci roku, kdy se nám podařilo navýšit zásobní objemy nádrží, dochází opět k jejich postupnému snižování. Naplněnost nádrží se tak aktuálně pohybuje v rozmezí 70 až 90 procent," řekl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Podle něj k tomu přispívají také nízké teploty, které způsobují postupné zamrzání toků v horských oblastech. Minimální průtoky v tocích tak stále pomáhají zajistit přehrady, díky kterým nedochází k omezování schválených odběrů.

Aktuální předpověď počasí pro nejbližší dny udává, že hladiny sledovaných toků budou i nadále většinou setrvalé, případně jen slabě rozkolísané. "V případě další suché zimy, tedy období bez srážek a sněhu, budeme v létě velmi intenzivně pociťovat negativní dopady na zdroje vody", doplnil generální ředitel.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam