Dvě zlínské fakulty obsadily přední místa v žebříčku hodnocení českých vysokých škol

Fakulta aplikované informatiky UTB (Foto: Zlin.cz)Fakulta aplikované informatiky UTB (Foto: Zlin.cz)
Fakulta aplikované informatiky UTB (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 26. 1. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Mimořádný úspěch zaznamenaly dvě fakulty zlínské Univerzity Tomáše Bati v žebříčku hodnocení vysokých škol v České republice. Serveru Zlin.cz to za univerzitu sdělila Jana Brázdilová. 

Zlínská Fakulta aplikované informatiky v žebříčku zaujala druhou příčku hned za Fakultou elektrotechnickou pražského ČVUT. Porazila přitom mimo jiné i tradičně respektovanou Matematicko - fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Výborným výsledkem pro zlínskou univerzitu je i šestá pozice z dvaceti ekonomických fakult v ČR, již zaujala Fakulta managementu a ekonomiky.

"Výsledky dvou našich fakult nás rozhodně potěšily. Je to snad poprvé, kdy je konstatováno, že úroveň regionálních vysokých škol se přiblížila tradičním vysokým školám v Praze a že za kvalitním vysokoškolským vzděláním není nutné jezdit do Prahy, ale je možné je získat i v regionech," konstatoval rektor zlínské univerzity Petr Sáha. Úspěch je podle něj potěšitelný zejména proto, že uvedený žebříček je uznávaným vodítkem pro uchazeče o studium, kteří si právě v této době podávají přihlášky ke studiu.

Žebříček hodnotil celkem 56 fakult vysokých škol v ČR ve vybraných  oborech informatika, ekonomie, architektura, právo, sociologie, strojírenství a psychologie. Posuzovanými kritérii v žebříčku jsou mezinárodní vztahy (počet studentů a pedagogů, kteří vycestovali na studijní pobyty v zahraničí, počet zahraničních studentů přijíždějících na fakultu, diplomové práce psané v angličtině a jiné), zájem o studium na dané fakultě (počty přihlášených a přijatých uchazečů, zájem o doktorské studium), pedagogové (jejich kvalifikace, dlouhodobé zahraniční pobyty a výzkumné stáže). Důležitým kritériem jsou i výsledky ve vědě a výzkumu a letos byla nově zohledněna také spolupráce s firmami.

Právě v posledně jmenované oblasti – smluvním výzkumu – nasbírala body Fakulta aplikované informatiky. Té se podařilo za poslední dva roky realizovat projekty v objemu 12 milionů korun. "To je vůbec nejvíce ze všech posuzovaných škol. Ve spolupráci s firmami se fakultě daří zejména díky Vědeckotechnickému parku ICT ve Zlíně na Jižních Svazích, který je v provozu od roku 2012, a výzkumnému centru CEBIA-TECH," uvedl rektor.

Velmi dobře si vedla také Fakulta managementu a ekonomiky, která získala vysoká bodová ohodnocení zvláště za kvalitu pedagogů a za výsledky vědy a výzkumu. I jí se podařilo předstihnout tradiční vysoké školy s nesrovnatelně delší historií.

Po jiné linii se dočkala ocenění také Fakulta multimediálních komunikací. Přední český deník ji ve svém článku vydaném před několika dny zařadil mezi pět fakult v republice, o které je největší zájem, a tudíž je nejtěžší se na ně dostat. Stojí zde po boku tří lékařských a jedné právnické fakulty.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam