První díl baťovské trilogie čeká ve zlínském divadle derniéra

Foto: Městské divadlo ZlínFoto: Městské divadlo Zlín
Foto: Městské divadlo Zlín
Kultura 11. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Ještě třikrát zahrají zlínští herci inscenaci Baťa Tomáš, živý, ve čtvrtek 11. února ji mohou vidět Zlíňané na domovské scéně a 24. února diváci v Městském divadle v Kolíně. Derniéra je naplánována na 29. března ve Zlíně při příležitosti 140. výročí narození Tomáše Bati a Mezinárodního dne divadla, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí divadla Hana Vondrášková.

První díl baťovské trilogie uvedlo Městské divadlo Zlín v prosinci 2014 ve světové premiéře. Touto další regionální stopou navázalo zlínské divadlo na projekty Palubní deník Hanzelky a Zikmunda či Žítkovské bohyně. Fenomén zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati zachytil Dodo Gombár, který napsal scénář a hru také režíroval. Inscenace vznikla ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati a je první částí volné divadelní trilogie věnované rodině Baťů a jejich odkazu.

"Když se letadlo, řízené Baťovým věrným pilotem Jindřichem Broučkem, dne 12. července 1932 odlepilo na otrokovickém letišti od země, nemohl Tomáš Baťa tušit, že mezi živými bude už jen několik sekund. Že se už nikdy nesetká se svými blízkými. My mu v divadle tu šanci dáváme. Opíráme se o fakta, ale hledáme, co se za nimi skrývá. Za fakty a činy hledáme i emoce člověka, o jehož citovém životě vlastně až tak moc nevíme. Protože nejen fabrikou, prací a kvůli penězům živ jest člověk," ppznamenal dramaturg inscenace Vladimír Fekar.

Titulní roli svěřil režisér Gustavu Řezníčkovi. Spolu s ním je na jevišti k vidění dvacítka dalších hereckých tváří, například Marta Bačíková, Jan Leflík, Petra Králová, Radoslav Šopík, Pavel Leicman, Rostislav Marek, Josef Koller, Pavel Vacek, Zdeněk Lambor, Eva Daňková a další.

Dílny zlínského divadla připravily do inscenace originální scénu podle návrhu Lucie Labajové, která přináší výrazný vizuální zážitek. Největším scénickým prvkem je svitovská brána v dějinách času, která má včetně portálů rozměr 11 metrů na šířku, 4,5 metru do hloubky a šest metrů na výšku. Bránu nese šest sloupů jako ve Svitu a je dvoupodlažní.

V nové divadelní sezoně se diváci mohou těšit na pokračování baťovské trilogie. Zatímco první díl trilogie s názvem Baťa Tomáš, živý v režii Doda Gombára se věnoval osobnosti Tomáše Bati, druhý díl se zaměřuje na osobnost Jana Antonína Bati a zlomové situace jeho života, které souvisejí nejen s jeho osobním příběhem a příběhem celé baťovské dynastie, ale také s příběhem českého národa.

Autorem scénáře je Peter Pavlac, významný slovenský dramatik, který už opakovaně prokázal svůj cit pro divadelní zachycení osudu velkých osobností dějin (Einsteinova žena – o Albertu Einsteinovi, Červená princezná – o manželce a dceři Leonida Brežněva, Slovo Válkovo – o básníku Miroslavu Válkovi a podobně). "Na osudu Jana Antonína Bati ho zajímají klíčové momenty, to, za jakých okolností nepodpořil exilovou vládu a proč, ale také jeho nezměrná, až mesianistická touha vytvářet i díky podnikání lepší civilizaci, která vedla k vytváření měst v Brazílii," doplnil dramaturg Vladimír Fekar. Osobnost Jana Antonína Bati vyvolává diskuse a nejednoznačné přijímání i v současnosti, i tento rozpor se bude text snažit zohlednit.

Novou hru nastuduje významný slovenský režisér Patrik Lančarič, který s dramatikem Peterem Pavlacem vytváří osvědčený tvůrčí tandem. Ve zlínském divadle již tato dvojice připravila inscenaci Agent František ve službách Sherlocka Holmese. "Od slovenského týmu si slibujeme zcela nezaujatý pohled na osobnost, která ještě stále vyvolává jiskřivé diskuse," dodal Fekar.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam