Letecké muzeum v Kunovicích slaví, podařilo se vybrat potřebnou sumu k získání naganského expresu

Letiště Kunovice (Foto museum-kunovice.cz)Letiště Kunovice (Foto museum-kunovice.cz)
Letiště Kunovice (Foto museum-kunovice.cz)
Co se děje 25. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

KUNOVICE - Letecké muzeum v Kunovicích získalo díky projektu Velký přelet potřebnou částku na přepravu takzvaného naganského expresu. Jde o český Air Force One TU-154M, které přivezlo zlaté hokejisty z Nagana, server Zlin.cz o tom za muzeum informoval Martin Hrabec.

Letecké muzeum v Kunovicích se rozhodlo získat potřebné finance v rámci crowfundingové kampaně nazvané Velký přelet aneb Stádo slonů uchem jehly. Lidé, které projekt zaujal, mohli prostřednictvím Startovače zasílat libovolné částky a potřebná suma přes 400 tisíc korun se tu podařila nashromáždit už za necelých 39 hodin.

"Hlavní cíl naší mise je splněn – získali jsme částku potřebnou na přepravu naganského expresu z Prahy do Kunovic – ale kampaň pokračuje dál. Zájemci nás mohou nadále podpořit na stránce projektu. Nyní jdou příspěvky startérů na další vybavení a údržbu naganského expresu – pořídíme z nich pojízdné letištní schody přímo pro TU-154M, necháme opravit osvětlení, audio a video v salonku a snad také zbude na nový kabátek pro naše letadlo," podotkl Hrabec.

Bývalý vládní speciál, letoun Tupolev TU-154M s registrační značkou 1016, létal v barvách České republiky s vrcholnými politiky, ale také s vojáky a sportovci. Přesně před osmnácti lety přivezl zlatou hokejovou výpravu z olympiády v Naganu. Letadlo je poměrně mladé - bylo vyrobeno v roce 1996. Po svém vyřazení mohl letoun skončit ve šrotu, ale Leteckému muzeu v Kunovicích se podařilo jeho chmurný osud zvrátit. "Letadlo jsme zachránili a teď ho chceme dostat do Kunovic, kde ho vystavíme a zpřístupníme veřejnosti," upřesnil Hrabec.

Nadšenci z muzea i dobrovolníci ze Slovenska už  déle než rok letadlo demontují na letecké základně v pražských Kbelích, a to ve svém volném čase a zcela zadarmo. Svůj letecký život už má takzvaný naganský expres definitivně za sebou a jedinou možností, jak ho na Slovácko dopravit, je po silnici. Půjde o největší přepravu letounu po zemi v historii České republiky. Potrvá minimálně dva dny. Unikátní přepravní akce bude ale náležitě drahá, a tak se kunovické muzeum rozhodlo vyzkoušet crowfundingovou kampaň, tedy časově omezenou sbírkovou kampaň.

Komentáře


Nabídka práce

 1. Pracovník technické kontroly OTK
  Avex Steel Products s.r.o.
 2. Konstruktér
  Avex Steel Products s.r.o.
 3. Technolog
  Avex Steel Products s.r.o.
 4. Obchodní reprezentant/ka
  AVONET, s.r.o.
 5. Telefonista/ka
  AVONET, s.r.o.
 6. Pracovník technické podpory
  AVONET, s.r.o.
 7. On-line marketing manager
  BAŤA,a.s.
 8. Developer - vývojář
  BAŤA,a.s.
 9. Odborný přípravář
  PSG-International, a. s.
 10. Projektový manažer
  PSG-International, a. s.
 11. Konstruktér elektro - divize CNC
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 12. Stavbyvedoucí
  PSG-International, a. s.
 13. Mistr kovovýroby
  Avex Steel Products s.r.o.
 14. Svářeči
  Avex Steel Products s.r.o.
 15. Opravář obuvi a kožené galanterie
  BAŤA,a.s.
 16. Elektromechanik - projekt NEGRI BOSSI
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 17. Vrtař-Sipkař
  TAJMAC-ZPS, a.s.

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam