Letecké muzeum v Kunovicích slaví, podařilo se vybrat potřebnou sumu k získání naganského expresu

Letiště Kunovice (Foto museum-kunovice.cz)Letiště Kunovice (Foto museum-kunovice.cz)
Letiště Kunovice (Foto museum-kunovice.cz)
Co se děje 25. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

KUNOVICE - Letecké muzeum v Kunovicích získalo díky projektu Velký přelet potřebnou částku na přepravu takzvaného naganského expresu. Jde o český Air Force One TU-154M, které přivezlo zlaté hokejisty z Nagana, server Zlin.cz o tom za muzeum informoval Martin Hrabec.

Letecké muzeum v Kunovicích se rozhodlo získat potřebné finance v rámci crowfundingové kampaně nazvané Velký přelet aneb Stádo slonů uchem jehly. Lidé, které projekt zaujal, mohli prostřednictvím Startovače zasílat libovolné částky a potřebná suma přes 400 tisíc korun se tu podařila nashromáždit už za necelých 39 hodin.

"Hlavní cíl naší mise je splněn – získali jsme částku potřebnou na přepravu naganského expresu z Prahy do Kunovic – ale kampaň pokračuje dál. Zájemci nás mohou nadále podpořit na stránce projektu. Nyní jdou příspěvky startérů na další vybavení a údržbu naganského expresu – pořídíme z nich pojízdné letištní schody přímo pro TU-154M, necháme opravit osvětlení, audio a video v salonku a snad také zbude na nový kabátek pro naše letadlo," podotkl Hrabec.

Bývalý vládní speciál, letoun Tupolev TU-154M s registrační značkou 1016, létal v barvách České republiky s vrcholnými politiky, ale také s vojáky a sportovci. Přesně před osmnácti lety přivezl zlatou hokejovou výpravu z olympiády v Naganu. Letadlo je poměrně mladé - bylo vyrobeno v roce 1996. Po svém vyřazení mohl letoun skončit ve šrotu, ale Leteckému muzeu v Kunovicích se podařilo jeho chmurný osud zvrátit. "Letadlo jsme zachránili a teď ho chceme dostat do Kunovic, kde ho vystavíme a zpřístupníme veřejnosti," upřesnil Hrabec.

Nadšenci z muzea i dobrovolníci ze Slovenska už  déle než rok letadlo demontují na letecké základně v pražských Kbelích, a to ve svém volném čase a zcela zadarmo. Svůj letecký život už má takzvaný naganský expres definitivně za sebou a jedinou možností, jak ho na Slovácko dopravit, je po silnici. Půjde o největší přepravu letounu po zemi v historii České republiky. Potrvá minimálně dva dny. Unikátní přepravní akce bude ale náležitě drahá, a tak se kunovické muzeum rozhodlo vyzkoušet crowfundingovou kampaň, tedy časově omezenou sbírkovou kampaň.

Komentáře


Nabídka práce

 1. Marketingový referent/ka
  Avex Steel Products s.r.o.
 2. Obchodní referent/ka
  Avex Steel Products s.r.o.
 3. Technolog
  Avex Steel Products s.r.o.
 4. Obchodní reprezentant/ka
  AVONET, s.r.o.
 5. Telefonista/ka
  AVONET, s.r.o.
 6. Pracovník technické podpory
  AVONET, s.r.o.
 7. On-line marketing manager
  BAŤA,a.s.
 8. Developer - vývojář
  BAŤA,a.s.
 9. Odborný přípravář
  PSG-International, a. s.
 10. Projektový manažer
  PSG-International, a. s.
 11. Konstruktér elektro - divize CNC
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 12. Stavbyvedoucí
  PSG-International, a. s.
 13. Mistr kovovýroby
  Avex Steel Products s.r.o.
 14. Svářeči
  Avex Steel Products s.r.o.
 15. Opravář obuvi a kožené galanterie
  BAŤA,a.s.
 16. Elektromechanik - projekt NEGRI BOSSI
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 17. Vrtař-Sipkař
  TAJMAC-ZPS, a.s.

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam