Zlínské muzeum připomene 50 let od vzniku sportovního klubu orientačního běhu ve Zlíně

 14|15 Baťův Institut (Foto: Zlin.cz) 14|15 Baťův Institut (Foto: Zlin.cz)
14|15 Baťův Institut (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 27. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Adrenalin s mapou a buzolou - tak se nazývá výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, která začne vernisáží ve čtvrtek 3. března v 17.00 hodin. Výstava připomíná 50 let vzniku Sportovního klubu orientačního běhu ve Zlíně, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí 14|15 Baťova institutu Michaela Mitáčková.

Návštěvníci se v expozici seznámí s vývojem klubu, s jeho významnými představiteli nebo s úspěchy klubu a sportovců. Expozice bude v 1. podlaží budovy 14 k vidění do 15. května.

Ve vitrínách si návštěvníci prohlédnou řadu trojrozměrných exponátů. "Vystaveny budou medaile a poháry, které nejen klub během svého působení získal. Dále pak obuv, textil nebo také buzoly a mapy, které sportovci při orientačním běhu používali, či doposud používají," řekl kurátor výstavy Dušan Hrdý z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Na osmi panelech je zachycen vývoj orientačního běhu v tehdejším Československu i v současné České republice od 50. let 20. století až po současnost. "Na této časové ose, i na jiných panelech, jsou představeny úspěchy reprezentantů zlínského orientačního klubu, informace o jednom z nejstarších závodů orientačního běhu – o Poháru městu Zlína, který se koná už od roku 1950, a dalších orientačních závodech: Mistrovství republiky, Mistrovství Evropy a Mistrovství světa," doplnil Dušan Hrdý. Součástí expozice bude i projekce s povídáním Zdeňka Němce – zakladatele orientačního běhu v Československu.

Zajímavostí výstavy je představení jednoho z druhů orientačních sportů – lyžařského orientačního běhu. V této sekci si návštěvník prohlédne vystavené lyže s hůlkami a další předměty, které k tomuto sportu patří. Zaznamenány jsou zde i úspěchy sportovců.

Ve výstavě nechybějí ani interaktivní prvky. Návštěvníky čeká orientační cesta s pěti úkoly, na každém úkolu navíc budou mít lidé možnost procvaknout si kartičku. Pro malé děti bude připravena orientační hra nebo orientační pexeso. "Speciální prvkem bude fotoorientační hra – procházka Svitovským areálem s vyhledáváním míst, které jsou vyznačené na mapě a doplnění písmen, které k těmto místům patří, do křížovky," popsal kurátor výstavy s tím, že mapu s fototabulkou budou rozdávat případným zájemcům na výstavě průvodkyně.

Výstava má i další doprovodné výstavy. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně na celý duben připravuje výstavku publikací a časopisů ze sbírky orientačního běhu. Od 6. dubna budou v OC Centro Malenovice vystaveny ve dvou vitrínách některé předměty ze sbírky orientačního běhu, dále pak tam budou informace o sbírce a plakáty ze sbírky orientačního běhu na panelových plochách.

Sportovní klub orientačního běhu Zlín byl založen v roce 1966, když již před rokem 1966 byl součástí oddílu turistiky. Oddíl je nejstarším a jedním z největších klubů orientačního běhu v České republice, má za sebou bohatou historii a v jeho řadách působili (a doposud působí) mnozí vynikající závodníci a reprezentanti. V současné době má klub asi 250 členů a rozvíjí bohaté spektrum činností – vychovává nejmladší žáčky i seniorské reprezentanty, pravidelně organizuje vrcholné celostátní závody. Každoročně klub pořádá tradiční závod Pohár města Zlína, který se poprvé běžel v roce 1950.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam