Baťův skaut se po osmdesáti letech vrátil z Anglie do Zlína

ZLÍN - Asi po 80 letech se z Anglie, kde byl ve špatném stavu nalezen, vrátil gumový skaut do bývalého výrobního areálu firmy Baťa ve Zlíně. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí 14|15 Baťova institutu Michaela Mitáčková.

Figurka z pryže byla vyrobena v této firmě již v letech 1936 – 1937. Nyní je k vidění v jedné z vitrín ve stálé expozici Princip Baťa v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Muzeu tento unikátní exponát zapůjčil sběratel Michal Widenský z Pardubic, který sbírá a opravuje gumové hračky vyrobené ve firmě Baťa více než 15 let a ve zlínské muzejní expozici vystavuje část své sbírky.

Skaut prošel celkovou rekonstrukcí. O návrat k jeho původní podobě se postaral Michal Widenský a Lubor Šušlík – sběratel a modelář československých vojáčků první republiky. „Stav figurky byl velmi špatný, neboť již docházelo k rozpadu pryže v oblasti obličeje. Nakonec došlo i na vymodelování nového nosu a vyztužení celého vnitřního prostoru, aby se udržel požadovaný tvar pro dlouhodobou expozici,“ popsal při umisťování figurky do vitríny ve zlínském muzeu sběratel Michal Widenský.

Malířské práce včetně skautských znaků a označení svěřil sběratel Luboru Šušlíkovi, který minulý měsíc oslavil 88. narozeniny a stále je ještě aktivním skautem. „Speciálně pro zlínskou expozici opatřil pan Šušlík skauta označením prvního zlínského oddílu,“ zdůraznil Michal Widenský s tím, že s vojáčky československé armády první republiky vyrobenými Šušlíkem se lidé mohou setkat na jeho výstavě ve výstavní síni provozního areálu Pevnosti Dobrošov nad Náchodem.

Kromě nově zrestaurovaného skauta, kterého Michal Widenský získal v Anglii, přibyly ve stálé expozici Princip Baťa i další opravené historické hračky a figury z produkce firmy Baťa. Lidé tak mohou nově obdivovat nafukovacího pejska, figurky vojáků zakomponovaných do historické události. Nově do vitríny Michal Widenský umístil i postavu ženy v kroji České obce sokolské.

Michal Widenský sbírá a opravuje gumové hračky od firmy Baťa více než 15 let. Část své sbírky vystavuje ve zlínské stálé expozici od roku 2013, kdy se v květnu slavnostně otevřel 14|15 Baťův institut. Jeho sbírka gumových výrobků pro děti od této firmy je dnes pravděpodobně jednou z největších na světě.

„Paradoxně se téměř žádné hračky nezachovaly tady ve Zlíně a blízkém okolí. Řadu exponátů jsem získal napříč celým světem. Hračky zřejmě dříve putovaly převážně jako dary. Některé z nich jsem objevil i v Indii a hodně vzdálených zemích,“ řekl Michal Widenský. Všechny hračky si postupně zpravidla sám zrestauroval. Několik hraček ale ještě stále čeká na opravu. „Jejich obnova je velmi náročná časově i finančně. Řada materiálů, z nichž se hračky dříve vyráběly, se už ani nepoužívá nebo byly v průběhu let nahrazeny syntetickými materiály,“ zdůraznil sběratel, který se v posledních letech zaměřuje na tvoření „historických krajin“, v nichž využívá dobových hraček k vyjádření historických událostí.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x