Vodní nádrže jsou na přívalové deště připraveny, hlásí povodí Moravy

ZLÍNSKÝ KRAJ – Meteorologové hlásí na nejbližší dny deště a hrozit mohou i ty přívalové. Vodohospodáři ale ujišťují, že nádrže by měly i vydatný déšť bez problémů pojmout, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

V průběhu srpna zaznamenali vodohospodáři v povodí řeky Moravy krátkodobé vysoké srážkové úhrny, na řadě míst s bouřkami s extrémními úhrny srážek. Během silných srážek na přelomu července a srpna napršelo v úhrnu na Fryštáku 106 mm, ve Staré Huti 86 mm a ve Vsetíně 72 mm srážek. Významnou roli při zmírnění povodňové vlny na začátku srpna sehrály vodní nádrže. Silné srážky zasáhly Zlínsko i během minulého víkendu.

„Na přítocích do vodního díla Fryšták byl v noci na 1. srpna krátkodobě dosažen třetí stupeň povodňové aktivity, stejného stupně bylo dosaženo kolem půlnoci také na přítoku do nádrže Bystřička. Nádrže pomohly zachytit velké množství vody z území, které bylo zatíženo prudkými vzestupy hladin, a transformovaly povodňové přítoky. Na vodních dílech jsme před dešti udržovali hladinu na maximální zásobní úrovni s povolenou tolerancí. Pro transformaci povodňových průtoků jsme využili především retenční prostory nádrží,“ popsal Marek Viskot, vedoucí dispečinku Povodí Moravy.

Podle jeho slov Povodí v průběhu silných bouřek manipulovalo s odtoky z nádrží s ohledem na situaci pod vodními díly. Na Bystřičce i Fryštáku se tím pádem odtok zvýšil, ale na nádrži Slušovice byl po celou dobu povodně ponechán minimální odtok kvůli zesilujícímu se průtoku na přítocích Dřevnice „Manipulace jsme provedli tak, aby odtoky nepřekročily hranicí normálu a voda se nerozlila. Velmi zjednodušeně lze říci, že nádrže Fryšták a Slušovice dohromady zachytily cca 24 m³/s. Pouze obyčejným porovnáním můžeme konstatovat, že by v profilu Dřevnice ve Zlíně byl překročen první stupeň povodňové aktivity,“ dodal k roli přehrad Viskot.

Na vodní nádrži Fryšták byla hladina během zvýšených přítoků zvýšena o cca 20 cm, na Bystřičce o cca 1,4 m. Po odeznění povodňových průtoků dispečeři ponechali odtoky na zvýšené úrovni, aby postupně došlo k vyprázdnění naplněných částí retenčních prostorů, které slouží k zachycení a zmírnění povodňových vln. Povodňová epizoda dokládá význam vodních nádrží při zvládání obou hydrologických extrémů. Nastavená proporce mezi zásobní a retenční funkcí umožňuje vodohospodářům pokrývat odběry vody v období sucha i zachytit povodeň v období přívalových dešťů.

Úlohu nádrží pozitivně hodnotí i vědecké autority, a to nejen při povodních. Například profesor Jaromír Říha z VUT ve své praxi nenarazil na relevantní studii, která by kvantifikovala efekt „přírodě blízkých opatření“ z hlediska zásobení obyvatel a průmyslu vodou v období dlouhodobějšího a výrazného sucha. Podle něj je efekt nádrží se zásobní funkcí a víceletým řízením odtoku naopak všeobecně znám a v praxi jej potvrdily epizody sucha jak v první polovině 90. let minulého století, tak minulých dvou let.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x