Unikátní krajský projekt e-Badatelna získává mezi lidmi čím dál větší oblibu

ZLÍNSKÝ KRAJ - Už osm měsíců funguje unikátní projekt Zlínského kraje e-Badatelna, který umožňuje vstoupit do cenných sbírkových fondů sedmi paměťových organizací Zlínského kraje: čtyř muzeí, galerie výtvarného umění, hvězdárny i krajské knihovny. Portál někdy navštíví i stovky lidí denně, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

Projekt e-Badatelna je ojedinělý svého druhu v celé České republice. Obdobná řešení dnes existují pouze na národní a nadnárodní úrovni.

V současné době je v digitální podobě zpřístupněno 1 444 dokumentů, které mají 27 443 stran a jsou rozděleny do několika kategorií. Lidé zde najdou noviny a časopisy, knihy, fotografie a negativy, umělecká díla, plakáty, mapy, historické pohlednice, staré listiny a podobně. Projekt se neustále rozšiřuje – v závislosti na kapacitě kurátorů přibývají nové stránky. Postupně by mělo být elektronicky zpřístupněno 460 000 stran nejrůznějších dokumentů a filmy v délce trvání 860 minut.

První měsíce provozu portálu e-Badatelna také přinesly zajímavé poznatky. „Cenným vedlejším efektem je aktualizace odborného popisu sbírkových fondů. Je to dáno snahou kurátorů co nejprecizněji charakterizovat jednotlivé dokumenty a sbírkové předměty, které byly naposledy popsány třeba i před několika lety, kdy byla v muzejnictví situace podstatně statičtější. Dnes, s příchodem moderních technologií, se otevřely mnohem širší možnosti přístupu k informacím. Díky internetu se kurátorům daří dohledávat i zcela nové skutečnosti týkající se například map. Je to jakási přidaná hodnota práce kurátorů,“ řekl Vítězslav Mach, IT specialista z Odboru Kanceláře ředitele Krajského úřadu Zlínského kraje, který je vedoucím tvůrčího týmu projektu e-Badatelna. „Na samotném počátku byla digitalizace vybraných fondů a prioritou bylo ochránit cenné dokumenty či vzácné předměty, které trpěly častou manipulací. Chtěli jsme je vytáhnout z přítmí depozitářů na světlo, aby si je mohlo prohlédnout co nejvíc zájemců. Dnes vidíme, že se zde prolíná víc dalších přínosů,“ řekl dále Vítězslav Mach. Zároveň upozornil, že určité dokumenty jsou zpřístupněny pouze v omezeném režimu – pokud se na ně vztahuje autorské právo.

O e-Badatelnu má veřejnost čím dál větší zájem. Některé dny se návštěvnost pohybuje v řádu desítek, jindy stovek uživatelů. „Je vidět, že se veřejnost s portálem učí pracovat. Možnost prohlížet si sbírky paměťových institucí oceňují nejen studenti nebo odborníci, ale i náhodní badatelé, kteří se třeba dočetli o tomto portálu v tisku. Určitě je to atraktivní forma zpřístupnění cenných dokumentů, které si může každý prohlížet z pohodlí domova přes obrazovku počítače,“ konstatoval Vítězslav Mach.

Projekt e-Badatelna byl realizován z Integrovaného operačního programu, v rámci Rozvoje eGovernmentu ve Zlínském kraji II. Celková cena projektu (včetně podpory jeho fungování až do roku 2020) dosahuje částky 1 949 915 korun včetně DPH.

Do projektu se zapojily paměťové instituce – většina příspěvkových organizací Zlínského kraje z oblasti kultury: Hvězdárna Valašské Meziříčí, Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzeum regionu Valašsko, Muzeum Kroměřížska a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x