Ve Zlínském kraji už 13 let pomáhá digitální mapa

ZLÍNSKÝ KRAJ – Skoro už 13 let slouží odborné veřejnosti Jednotná digitální technická mapa Zlínského kraje. Před lety ji vytvořili informatici krajského úřadu jako moderní nástroj pro projekční a koncepční činnost v investiční výstavbě, sdělila serveru Zlin.cz Helena Mráčková z tiskového centra krajského úřadu.

Podle ní byl projekt v té době unikátní, a proto za něj Zlínský kraj dostal několikrát ocenění v celonárodním měřítku. „Ani po 13 letech spolehlivého fungování se na principu projektu nic zásadního nezměnilo. Je názorným příkladem toho, jak přínosné mohou být pro rozvoj území projekty realizované ve veřejné správě. Mapa se samozřejmě dále rozvíjí s ohledem na nové technické možnosti a díky modernějším aplikacím se zvyšuje komfort pro uživatele,“ řekl ředitel krajského úřadu Vladimír Kutý.

O úspěšnosti projektu svědčí údaje o jeho využívání. „Za dobu provozu mapy od ledna 2004 bylo vydáno více než 63 tisíc zakázek a registrováno více než 3600 uživatelů,“ uvedla Mráčková. Podle ní musel dříve stavební projektant obejít všechny jednotlivé správce inženýrských sítí, aby zjistil potřebné informace. Dnes vyhledá vše potřebné nahlédnutím do mapy. „Právě ji využívají stavební projektanti, geodeti, obce, správci inženýrských sítí, investoři, tedy všichni, kdo svou činností mění povrchovou situaci terénu, budují technickou infrastrukturu nebo pracují s polohopisnými a výškopisnými daty,“ dodala Mráčková.

V rámci projektu se zavedla jednotná pravidla pro měření, udržování a aktualizaci digitálních technických map měst a obcí, které ve velmi podrobném měřítku zachycují skutečný stav terénu včetně inženýrských sítí. Jsou tak důležitým podkladem pro plánování a realizaci staveb.

Zlínský kraj zůstává v roli koordinátora a garanta projektu a správcem datového skladu je společnost GEOVAP. „Díky podpoře smluvních partnerů a uživatelů z řad geodetických firem i projektantů se do mapy dostává většina změn, a to v poměrně krátkém čase,“ poznamenal Ivan Kusák ze společnosti GEOVAP.

Služby za správu datového skladu hradí z 62 procent správci inženýrských sítí a z 38 procent města podle počtu obyvatel. „Zlínskému kraji se do současné doby podařilo v takové míře jako jedinému v České republice sjednotit zájmy obcí a správců inženýrských sítí. Tím společně se systémem vytvořil jedinečné ucelené mapové dílo podrobného obsahu. Vzhledem k územnímu rozsahu velikosti kraje je to nejdéle fungující projekt zabývající se technickou mapou v celé České republice,“ dodal Kusák.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x