Filmová kancelář mimo jiné představí také portál Zlín Film – informační rozcestník pro filmaře. Město Zlín fungovalo jako centrum filmového průmyslu už ve 30. letech.
Vrátit Zlínsko na mapu filmového průmyslu – to je záměr filmové kanceláře Zlín Film Office, za kterou stojí zlínští podnikatelé Jindřich Motýl, Martin Růžička a Čestmír Vančura. Obnovení filmové tvorby má podporu Zlínského kraje i města Zlín.
Cíle filmové kanceláře jsou od začátku přesně stanovené. „Chceme, aby do pěti let Zlínsko patřilo mezi tři nejlépe hodnocené filmové regiony. Filmovým štábům nabízíme kromě standardní podpory filmové kanceláře také možnost získat podporu místních fondů. Filmaři si tak můžou například zdarma pronajmout ateliér Karla Zemana nebo využít bezplatné ubytování pro své lokační manažery, pokud je k nám vyšlou na obhlídku,“ řekl předseda Fondu Jindřich Motýl.
Přivedení filmových štábů do regionu slibuje propagaci atraktivních lokalit kraje, podporu tradičních řemesel i možnost praxe pro studenty filmových oborů. „Filmové štáby využívají v místech natáčení služby lokálních dodavatelů, což – jak doufáme – povede ke vzniku nových pracovních míst. Už nyní spolupracujeme se dvěma desítkami regionálních podnikatelů a řemeslníků, kteří jsou připraveni nabídnout filmovým produkcím své služby za zvýhodněných podmínek,“ doplnil Martin Růžička.
Do spolupráce na projektu Zlín Film je zapojen i Zlínský kreativní klastr, Univerzita Tomáše Bati a také národní filmová kancelář Czech Film Cimmission. „Dlouhodobě svou činností povzbuzujeme regiony ke spolupráci s filmaři a konzultujeme s nimi kroky vedoucí k založení filmových kanceláří. Zlín přitom považujeme vzhledem k mixu jeho tradice a současného potenciálu za jeden z našich ,nejfilmovějších‘ regionů. Proto nás moc těší, že know-how, zkušenosti a podněty, které regionálním subjektům poskytujeme, právě zde padly na úrodnou půdu a že projekt Zlín Film a filmová kancelář Zlín Film Office spatřují světlo světa,“ poznamenala Ludmila Claussová, vedoucí Czech Film Commission.
Funkční regionální filmové kanceláře jsou podle ní pro filmaře velice přínosné. „Pomáhají jim se rychle zorientovat v místním prostředí a jsou zdrojem důležitých informací a kontaktů. Zároveň jsou také jasným signálem, že region o filmaře stojí a chce spolupracovat,“ dodala Claussová.
To potvrzuje i výkonná ředitelka Zlín Film Office Magdaléna Hladká: „Úkolem naší kanceláře je zajistit pro filmové štáby vše, co ke své práci v souvislosti s regionem potřebují. Mým přáním je, aby nás filmaři vnímali jako spojku, na kterou se můžou vždy spolehnout. Kvalitní služba zákazníkům je konec konců jednou ze součástí odkazu bratří Baťů, na který podporou zlínského filmu navazujeme.“
Filmové tvůrce i fanoušky láká do regionu už 56 let také Zlín Film Festival. „Zlínský filmový festival je určený především dětem, pro začínající filmaře jsme založili Nadační fond Film Talent Zlín. Jsem rád, že nyní můžeme nabízet podporu také zaběhnutým filmovým štábům,“ konstatoval prezident festivalu Čestmír Vančura.
První ateliér dal na zlínském Kudlově postavit roku 1936 Jan Antonín Baťa. Místní filmaři slavili v prvních desítkách let velké úspěchy. Mimo reklamní spoty pro firmu Baťa zde pod vedením Hermíny Týrlové vznikl první český loutkový film (Ferda Mravenec). Režíroval zde Elmar Klos, který pro Československo s Jánem Kadárem získal prvního filmového Oscara (za film Obchod na korze). Svá díla na Kudlově natáčel i legendární Karel Zeman (Vynález zkázy, Cesta do pravěku, Baron Prášil) a mnoho dalších.
Za projektem Zlín Film stojí Regionální filmový fond – neziskový spolek, který zahájil svoji činnost v srpnu 2016 a který je jak nositelem projektu Zlín Film, tak i filmové kanceláře Zlín Film Office.