Na jevišti zlínského divadla ožije kontroverzní Jan Antonín Baťa

Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)
Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)
Kultura 11. 1. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - J. A. Baťa a jeho velké vize, s obrovskou dynamikou rozvíjené, ale nedokončené, pošlapané a umlčené, jsou tématem druhého pokračování baťovské trilogie, které v těchto dnech připravují pod vedením slovenského režiséra Patrika Lančariče herci v Městském divadle Zlín. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Premiéra hry Já, Baťa se uskuteční 14. ledna v 19.00 hodin ve Velkém sále a v hlavní roli se představí Rostislav Marek. "Jedná se o volné pokračování. Zatímco první část byla věnována Tomáši Baťovi, v této dostane slovo jeho nevlastní bratr Jan Antonín," připomenul dramaturg Vladimír Fekar.

Autorem scénáře je slovenský dramatik Peter Pavlac. "Na kontroverzní osobnost Jana Antonína se díval svobodně a nezaujatě, ani ve zlínském, dokonce ani v českém kontextu. Přestože pracoval s historickými fakty, text nepostrádá život, absurdní humorné situace a vtipné scény. Hodně pracoval s ironií osudu. Humor často vychází z nepřesnosti a pohybuje se na hranici grotesky," upřesnil Fekar.

Podle režiséra Lančariče je Jan Antonín fascinující postavou, o které by se mělo mluvit. "Jedni jej mají za zrádce, druzí za mimořádně důležitou osobnost, která firmu Baťa povznesla a dostala na celou planetu. Oba tyto tábory mají své argumenty, ale odpůrci Jana Antonína jsou hlasitější, jeho etapu úspěšně dlouhodobě a vědomě gumují a snaží se manipulovat historii i veřejné mínění. To vše z jediného důvodu – kvůli dědictví a sporům o obrovský majetek. Chceme dát J. A. Baťovi slovo a očistit ho od špíny, která na něm mnoho let lpí, i když soudy ho z ničeho vinným nikdy neuznaly," řekl Lančarič. Peter Pavlac podle něj mistrovsky zachytil proměnu člověka, který uvažuje v několika časových pásmech, bojuje s válkou, s politickou situací, čelí znárodnění, řeší rodinné tahanice a klid nakonec najde v obyčejnosti.

Autorem scény je Pavel Borák, kostýmy navrhla Markéta Oslzlá a o hudbu se postaral Richard Dvořák. V dalších rolích se představí Tamara Kotrbová, Marie Vančurová, Helena Čermáková, Tomáš David, Radoslav Šopík, Zdeněk Julina, Luděk Randár, Jan Leflík a další.

Ve středu 11. ledna v 17.00 hodin zvou zároveň divadelníci do klubu Dílna na neformální besedu s tvůrci – Klevetivku. V pátek 13. ledna od 10.00 se pak ve Velkém sále koná veřejná generálka.

 

Komentáře


Nabídka práce

 1. Pracovník technické kontroly OTK
  Avex Steel Products s.r.o.
 2. Konstruktér
  Avex Steel Products s.r.o.
 3. Technolog
  Avex Steel Products s.r.o.
 4. Obchodní reprezentant/ka
  AVONET, s.r.o.
 5. Telefonista/ka
  AVONET, s.r.o.
 6. Pracovník technické podpory
  AVONET, s.r.o.
 7. On-line marketing manager
  BAŤA,a.s.
 8. Developer - vývojář
  BAŤA,a.s.
 9. Odborný přípravář
  PSG-International, a. s.
 10. Projektový manažer
  PSG-International, a. s.
 11. Konstruktér elektro - divize CNC
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 12. Stavbyvedoucí
  PSG-International, a. s.
 13. Mistr kovovýroby
  Avex Steel Products s.r.o.
 14. Svářeči
  Avex Steel Products s.r.o.
 15. Opravář obuvi a kožené galanterie
  BAŤA,a.s.
 16. Elektromechanik - projekt NEGRI BOSSI
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 17. Vrtař-Sipkař
  TAJMAC-ZPS, a.s.

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam