Na jevišti zlínského divadla ožije kontroverzní Jan Antonín Baťa

Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)
Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)
Kultura 11. 1. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - J. A. Baťa a jeho velké vize, s obrovskou dynamikou rozvíjené, ale nedokončené, pošlapané a umlčené, jsou tématem druhého pokračování baťovské trilogie, které v těchto dnech připravují pod vedením slovenského režiséra Patrika Lančariče herci v Městském divadle Zlín. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Premiéra hry Já, Baťa se uskuteční 14. ledna v 19.00 hodin ve Velkém sále a v hlavní roli se představí Rostislav Marek. "Jedná se o volné pokračování. Zatímco první část byla věnována Tomáši Baťovi, v této dostane slovo jeho nevlastní bratr Jan Antonín," připomenul dramaturg Vladimír Fekar.

Autorem scénáře je slovenský dramatik Peter Pavlac. "Na kontroverzní osobnost Jana Antonína se díval svobodně a nezaujatě, ani ve zlínském, dokonce ani v českém kontextu. Přestože pracoval s historickými fakty, text nepostrádá život, absurdní humorné situace a vtipné scény. Hodně pracoval s ironií osudu. Humor často vychází z nepřesnosti a pohybuje se na hranici grotesky," upřesnil Fekar.

Podle režiséra Lančariče je Jan Antonín fascinující postavou, o které by se mělo mluvit. "Jedni jej mají za zrádce, druzí za mimořádně důležitou osobnost, která firmu Baťa povznesla a dostala na celou planetu. Oba tyto tábory mají své argumenty, ale odpůrci Jana Antonína jsou hlasitější, jeho etapu úspěšně dlouhodobě a vědomě gumují a snaží se manipulovat historii i veřejné mínění. To vše z jediného důvodu – kvůli dědictví a sporům o obrovský majetek. Chceme dát J. A. Baťovi slovo a očistit ho od špíny, která na něm mnoho let lpí, i když soudy ho z ničeho vinným nikdy neuznaly," řekl Lančarič. Peter Pavlac podle něj mistrovsky zachytil proměnu člověka, který uvažuje v několika časových pásmech, bojuje s válkou, s politickou situací, čelí znárodnění, řeší rodinné tahanice a klid nakonec najde v obyčejnosti.

Autorem scény je Pavel Borák, kostýmy navrhla Markéta Oslzlá a o hudbu se postaral Richard Dvořák. V dalších rolích se představí Tamara Kotrbová, Marie Vančurová, Helena Čermáková, Tomáš David, Radoslav Šopík, Zdeněk Julina, Luděk Randár, Jan Leflík a další.

Ve středu 11. ledna v 17.00 hodin zvou zároveň divadelníci do klubu Dílna na neformální besedu s tvůrci – Klevetivku. V pátek 13. ledna od 10.00 se pak ve Velkém sále koná veřejná generálka.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam