Soud projednává nelegální výrobu cigaret v Lužkovicích na Zlínsku, obžalovaným hrozí až deset let

Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 3. 4. 2017 | Autor: Redakce

ZLÍN - Nelegální výrobou cigaret v Lužkovicích na Zlínsku se zabývá zlínský krajský soud. Obžalobě čelí jedenáct mužů a v Praze sídlící firma Vltava Holding, které areál v Lužkovicích patřil. Většina obžalovaných se vinna necítí. Pokud soud dospěje k opačnému závěru, hrozí jim až deset let, firmě až zrušení.

Státní zástupce vyčíslil škodu, která vznikla státu na spotřební dani z tabákových výrobků, nejméně na deset milionů korun. Poškozené společnosti Philip Morris, majiteli ochranné známky Marlboro, kterou byly nelegální cigarety označeny, vznikla podle obžaloby nejméně čtyřmilionová škoda.

Nelegální továrna na cigarety fungovala v průmyslovém areálu v Lužkovicích nejméně od května do konce srpna roku 2012. Cigarety chtěla skupina údajně prodat na černém trhu. Překazil jí to ale zásah celníků a policie, na kterém spolupracovali i celníci ze Slovenska. Podle celníků byly padělky cigaret značky Marlboro velmi zdařilé. Zásahem se podařilo zabránit tomu, aby se dostaly na trh.

Za hlavní viníky obžaloba považuje Ladislava Lebánka a Jana Lebánka ze Zlínska, předsedu a tehdejšího místopředsedu představenstva Vltava Holding. Podle státního zástupce činnost organizovali, zajišťovali a platili dodávky tabáku i dalších potřebných věcí, výrobu i následnou distribuci. Další obžalovaní měli na starost zajištění tabáku a dalšího materiálu, jejich dopravu, ostrahu objektu s nelegální továrnou a obsluhu strojů výrobní linky.

Muži jsou stíháni pro krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a pro porušení práv k ochranné známce a jiným označením. Společnost Vltava Holding státní zástupce viní jen z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Případy dvou lidí z původní jedenáctky obžalovaných soud vyloučil k samostatnému projednání. Hlavní líčení pokračuje v úterý a potom v závěru dubna.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam