Zlínský literární festival se mimo jiné zaměří na německou literaturu

Festival zahájí autorským čtením Jáchym Topol (Foto: KFBZ)Festival zahájí autorským čtením Jáchym Topol (Foto: KFBZ)
Festival zahájí autorským čtením Jáchym Topol (Foto: KFBZ)
Kultura 11. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Ve Zlíně se chystá 8. ročník festivalu Literární jaro, tentokrát budou přednášky a besedy věnovány mimo jiné německé literatuře a významu redakční a nakladatelské činnosti, serveru Zlin.cz to sdělila projektová manažerka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Ludmila Plačková.

Literární jaro Zlín 2017 navazuje na tradici literárně zaměřených festivalů Literární květen a L!TERRA, které se ve Zlíně konají již řadu let. Hlavním organizátorem je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a odborným garantem projektu je spisovatel Antonín Bajaja.

Festival zahájí autorským čtením český básník, prozaik, hudebník a žurnalista Jáchym Topol (24. dubna v 17.00 hodin). Posluchačům bude číst příběhy severoamerických Indiánů z knihy Trnová dívka. O hudební doprovod se postará mladá muzikantka ze Zlína Eliška Lajdová.

Druhý festivalový večer (25. dubna v 17.00 hodin) bude patřit spisovateli, redaktoru a překladateli Miloši Urbanovi. S sebou přiveze svou nejnovější knihu, milostnou novelu o prokletí doby, kdy se každý může stát fotografem a udělat alespoň jednu dobrou fotku s názvem Závěrka aneb Ztížená možnost happy-endu. Knihu ilustroval vlastními fotografiemi. Hudební předěly budou pod taktovkou pianisty Jaroslava Derky.

Literární jaro každoročně věnuje pořad také dětem. Pod vedením spisovatelky, scénáristky a lektorky Kláry Smolíkové si žáci z prvního stupně základní školy vyzkouší, jak se tvoří komiksy (27. dubna v 8.30 hodin).

"Novinkou tohoto ročníku je filmový večer (27. dubna v 18.00 hodin). Ve spolupráci s Goethe-Institutem budeme promítat film německo-rakousko-rumunské koprodukce Toni Erdmann, který měl premiéru 14. května 2016 na festivalu v Cannes," doplnila Ludmila Plačková.

Významu redakční a nakladatelské práce je věnována panelová diskuze zástupců nakladatelství Kniha Zlín, Archa a Host (3. května v 10.00 hodin) – s lidmi bude mlvit Marek Turňa, Pavel Jungmann a Martin Stöhr. Večer tentýž den představí básník a redaktor Martin Stöhr sbírku básní zlínského básníka Stanislava Špačka s názvem Noční hráč (3. května v 17.00 hodin). O umělecký přednes se postará herec Městského divadla Zlín Zdeněk Lambor, umělecký zážitek doplní hudební doprovod v podání Zlatky Pelikánové a kapely Marnatosnaha.

"Literární jaro oslavíme nově také v parku (4. května v 17.00 hodin). Společně s Martinem Pášmou, Jessicou Exnerovou a Eliškou Lajdovou jsme připravili čtení v Parku Komenského. Číst budeme knihy od německých autorů," doplnila ředitelka krajské knihovny Zdeňka Friedlová.

Lidé se mohou těšit také na herce Lukáše Hejlíka a jeho kolegu Alana Novotného, kteří do Zlína přivezou knihu Už je tady zas německého autora Timura Vermese (5. května v 18.00 hodin). Scénickým čtením ztvární příběh o tom, jak se Adolf Hitler probudí v roce 2011.

Od pondělí 10. dubna byl spuštěn předprodej vstupenek na program Jáchyma Topola, Miloše Urbana a na Listování s Lukášem Hejlíkem. Lístky jsou k mání na recepcích 14|15 Baťova institutu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam