Ve Vsetíně začíná filmový maraton

Ilustrační foto (Foto: www.fkvsetin.cz)Ilustrační foto (Foto: www.fkvsetin.cz)
Ilustrační foto (Foto: www.fkvsetin.cz)
Co se děje 21. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

VSETÍN – Celkem 13 filmů uvidí návštěvníci, kteří od pátku do neděle zavítají na Vsetínský filmový maraton. Bude se věnovat slovinskému filmu, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.

Maraton v kině Vatra bude mít dva podtituly, a to nový slovinský film a František Čáp ve slovinském filmu. „Většina ze 13 filmů bude v českém kině uvedena poprvé. Přehlídka se uskuteční za podpory Velvyslanectví Slovinska v ČR a Slovinského filmového centra,“ uvedla Kousalová.

Podle ní byl Vsetínský filmový maraton původně malou lokální akcí. „Pořadatelé z FK Vsetín jej ale postupně proměnili na největší přehlídku balkánského filmu v České republice. Od roku 2007, kdy zařadili do programu snímky natočené na Balkánském poloostrově, promítli již 195 celovečerních filmů z tohoto regionu, přičemž více jak polovinu přeložili a otitulkovali speciálně pro tuto akci,“ řekla mluvčí.

Přestože se pořadatelé podle Kousalové v minulosti zabývali i rumunskou a bulharskou kinematografií, hlavním těžištěm jejich zájmu byly země bývalé Jugoslávie. „Proto je logické, že ani Slovinsko, které patří možná více do střední Evropy než na Balkán, neuniklo jejich pozornosti,“ poznamenala.

Letošní přehlídka má hlavní podtitul nový slovinský film. Program budou tvořit převážně slovinské filmy natočené v letech 2008 až 2016. „Naší snahou je sestavit divácky atraktivní a žánrově pestrý program, který rovnoměrně zmapuje posledních osm let slovinské kinematografie. Největší prostor věnujeme dramatům režiséra Damjana Kozoleho, který by měl být také hostem festivalu. V hledáčku ale máme i několik komedií, detektivku nebo horor,“ řekl dramaturg Jiří Fiala.

Letošní Vsetínský filmový maraton má ještě druhý podtitul, a to František Čáp ve slovinském filmu. „František Čáp je jedna z nejvýraznějších osobností českého filmu z období 2. světové války a těsně po ní. Má na svém kontě filmy jako Mlha na blatech, Děvčica z Beskyd, Noční motýl nebo nejznámější adaptaci Babičky. Po komunistickém převratu v roce 1948 emigroval nejprve do Západního Německa, kde pokračoval v režisérské práci, a v 50. letech se usadil v Jugoslávii, konkrétně ve Slovinsku. Zde se stal spoluzakladatelem slovinské kinematografie, informoval předseda FK Vsetín Milan Kostelník.

V rámci programu chtějí pořadatelé formou filmového semináře představit část Čápovy tvorby v jugoslávském exilu. „Mezi roky 1952 až 1962 natočil František Čáp v Jugoslávii celkem sedm celovečerních filmů. Například snímek Vesna z roku 1953 patří dodnes mezi nejpopulárnější slovinské komedie. Do Československa se ale kvůli tehdejší politické situaci jeho snímky vůbec nedostaly a ani dnes je u nás mnoho lidí nezná,“ doplnil Jiří Fiala. V rámci festivalu se uskuteční také výstava věnovaná filmové tvorbě Františka Čápa ve Slovinsku. Výstava pak bude putovat českými kiny.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam