Za nehodu vláčku ve zlínské zoologické zahradě dostal řidič podmíněný trest

vláček po nehodě (Foto: Policie ČR)vláček po nehodě (Foto: Policie ČR)
vláček po nehodě (Foto: Policie ČR)
Co se děje 9. 5. 2017 | Autor: Redakce

ZLÍN - Dvouletý trest podmíněně odložený na 32 měsíců uložil dnes Okresní soud ve Zlíně řidiči Vlastimilu Zemanovi za loňskou nehodu vláčku ve zlínské zoologické zahradě. Šedesátiletý muž vinu odmítl. Tvrdil, že prudce zabrzdil, když mu do cesty náhle vběhly dvě děti. Soud ale jeho obhajobě neuvěřil. Rozsudek není pravomocný, neboť Zeman si ponechal lhůtu pro podání odvolání.

Při nehodě, která se stala 7. srpna 2016, bylo zraněno šest lidí, lehce dva dospělí a tři děti od jednoho roku do sedmi let, těžce dvaašedesátiletá žena. Seniorka si zraněnou nohu léčí dodnes. Podle poškozených se všechno seběhlo velmi rychle. "Přišlo mi, že vláček v zatáčce zrychlil. Viděli jsme, že vagóny jsou ve smyku a řítí se na nás," popsal jeden ze zraněných.

Ve vláčku cestovalo asi 20 lidí, při nehodě z něj vyskakovali. Z lidí ve vláčku nebyl zraněn nikdo, vagón srazil chodce, kteří stáli na okraji komunikace. "Vláček se začal sunout a bouchal do lidí," uvedla další svědkyně. Podle Josefa Kozáka, který jezdí vláčkem v zoo léta, je místo nehody v celém areálu zoo to nejhorší. "Je to z kopce, v zatáčce a nakloněné. Jezdí se tam krokem," popsal Kozák.

Zeman připustil, že jel rychlostí sedm až deset kilometrů za hodinu. Podle předsedy senátu Pavla Houdka byla tato rychlost nepřiměřená. "Měl jet krokem. Zřejmě ho to vyneslo, začal v půlce zatáčky brzdit. Pak to pustil a došlo k naklonění vagónu," popsal předseda senátu. Kromě podmíněného trestu soud také Zemanovi na 30 měsíců zakázal řízení motorových vozidel.

Nikdo ze svědků také neviděl, že by před vláčkem proběhly obžalovaným zmiňované dvě malé děti. Podle Houdka se jednalo o Zemanovu obhajobu, kterou si obžalovaný sám vymyslel. Zeman vyjádřil lítost nad tím, že se nehoda stala. "Lidem jsem se omluvil. Dělal jsem ale jen to, co jsem považoval za nutné, abych nesrazil ty děti," hájil se.

Státní zástupce Jiří Krob pro něj žádal za obecné ohrožení z nedbalosti dvouletý trest podmíněně odložený na tři roky a tříletý zákaz řízení motorových vozidel. Po vyhlášení rozsudku se vzdal práva na podání odvolání. Zemanovi v krajním případě hrozilo až osm let vězení. Soud vzal při ukládání trestu v úvahu i jeho dosavadní bezúhonnost.

Obžalovaný už jako řidič vláčku v zoo nepracuje. Majitel společnosti, která vláčky v zoo provozuje, ho propustil. Zeman pro něj pracoval jen na dohodu o pracovní činnosti jako záskok za stálé řidiče v době jejich volna. Zoo po nehodě změnila trasu vláčku, který již nejezdí obousměrně, ale pouze z dolní části areálu nahoru. Řidiči vláčků byli také opětovně proškoleni.

Fotogalerie z místa nehody (Foto: Policie ČR)

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam