Audit zlínské nemocnice odhalil nesystémové řízení

MUDr. Radomír Maráček (Foto: Jiří Balát)MUDr. Radomír Maráček (Foto: Jiří Balát)
MUDr. Radomír Maráček (Foto: Jiří Balát)
Co se děje 16. 6. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Nesystémové řízení bylo největším problémem v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Vyplynulo to z auditu hospodaření zejména v roce 2016, sdělil serveru Zlin.cz Jan Vandík z tiskového centra zlínského hejtmanství.

O výsledích auditu informoval hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek společně s předsedou představenstva a ředitelem nemocnice Radomírem Maráčkem, který řídí zařízení od letošního jara. „Audit ukázal, že největším problémem nemocnice byla nesystémovost řízení, která se prolínala všemi procesy. Výsledkem bylo například nedostatečné vykazování poskytnuté zdravotní péče u zdravotních pojišťoven, neefektivní systém nákupů nebo nevyužívání potenciálu nemocniční lékárny,“ uvedl Vandík.

To se pak projevovalo v hospodaření. „Baťova nemocnice ve Zlíně se dlouhodobě potýkala se špatným hospodařením. Už v prvních dvou měsících letošního roku byla ve ztrátě 19 milionů korun. Prvním naším krokem byla výměna představenstva nemocnice a druhým zadání nezávislého auditu. Renomovaná auditorská firma se zaměřila na procesy řízení a hospodaření nemocnice. Audit je hotov a vedení má nyní možnost pracovat s řadou poznatků a doporučení, které může zavést nejen v Baťově nemocnici, ale i ve všech ostatních krajských nemocnicích,“ řekl Čunek.

Nesprávně nastavené řízení nemocnice se podle výsledků auditu projevilo například u veřejných zakázek malého rozsahu, u kterých chyběla kontrola. „Kontrolní mechanismy byly nastaveny pouze pro nadlimitní veřejné zakázky. U zakázek do dvou milionů korun nebyl nastaven žádný systém. V návaznosti na absenci kontroly audit doporučil zřízení přístrojové komise, která bude posuzovat nezbytnost a ekonomickou výhodnost nákupu konkrétních technologií a bude vytvářet dlouhodobý plán nákupů,“ vysvětlil Vandík.

Podle slov ředitele Maráčka byla komise založena a stejně tomu bude i u všech ostatních krajem vlastněných nemocnic. „Dalším krokem je zavedení hromadných nákupů, které už dnes šetří nemocnicím až desítky milionů korun,“ doplnil Vandík.

Problematickou oblastí bylo podle auditu vykazování zdravotní péče, která byla nedostatečně vykázaná, a nemocnice tak přicházela o peníze. „Nemocnice musí usilovat o adekvátní výši úhrad a aktivně komunikovat s pojišťovnami. Audit zároveň poukázal na chování pojišťoven, které selektivně přistupují k jednotlivým nemocnicím. Za stejné výkony byly propláceny různě vysoké úhrady. Jak uvedl hejtman Jiří Čunek, kraj v této věci zvažuje podání žaloby,“ doplnil Vandík. Čunek věří, že díky doporučením vyplývajícím z auditu bude mít nemocnice na konci roku vyrovnané hospodaření.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam