Nemocnice ve Zlínském kraji registrují nárůst pacientů s kolapsem

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 22. 6. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Vysoké teploty začaly plnit interní ambulance v nemocnicích Zlínského kraje. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

"Zatím naštěstí nejde o žádná velká čísla, horka se na počtu pacientů projeví až po několika dnech veder za sebou," poznamenala Lipovská.

Konkrétně interní ambulance Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně eviduje několik jednotlivců. Často jde o chronicky nemocné pacienty, kterým se v takovém počasí přitíží. Interní oddělení Vsetínské nemocnice řešilo v minulých dnech několik případů dehydratace u pacientů v seniorském věku, bez nutnosti hospitalizace či s krátkou hospitalizací, v Kroměřížské nemocnici i v Uherskohradišťské nemocnici byla situace podobná. "Ambulantně jsme ošetřili několik lidí, například člověka s nízkým krevním tlakem, který byl celý den na slunci. Hospitalizace nebyla nutná," řekl primář Interny Uherskohradišťské nemocnice Vladimír Okénka. Ve všech nemocnicích však lékaři jednohlasně dodávají, že nápory pacientů, kteří si v horku nedávají pozor, je teprve čekají.

Nejvíc by měli být ostražití senioři, kteří vysoké teploty často podcení, a také děti, respektive jejich rodiče. Rady, jak předejít kolapsům z horka, jsou stále stejné. "Hodně pít, klidně tři až čtyři litry tekutin denně, nejlépe čistou vodu, omezit alkohol i kávu. Lidé by si měli dávat pozor na samotný pobyt na slunci, chránit si hlavu a vyhýbat se fyzické zátěži. Obzvláště to platí u seniorů a malých dětí, v případě vysokých dlouhotrvajících teplot to platí pro všechny věkové kategorie," varoval primář interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jiří Latta.

Přestože léto k tomu mnohé láká, lékaři nedoporučují nadměrného pití alkoholických nápojů. "Sledujeme v posledních dnech větší výskyt úzkostných stavů u pacientů a také zdravotních komplikací, jejichž příčinou je nadměrné požití alkoholu. Přibývá kolapsových stavů," uvedl primář interního oddělení Vsetínské nemocnice Bořek Lačňák. Kombinace horka a alkoholu může být pro mnohé konzumenty nebezpečná, alkohol dehydruje, může dojít k problémům s tlakem a k již zmíněným kolapsům. "Rozhodně nedoporučujeme v horkých dnech zahánět žízeň alkoholem," upozornil primář.

A jak reagovat, pokud někdo zkolabuje z horka? Postiženého člověka co nejdříve uložit do stínu a nejlépe i temna, pomalu a postupně do něj dostat tekutiny, zkusit i vnější chlazení, například obklad, zvednout dolní končetiny. Pokud by stav přetrvával delší dobu, vyhledat lékaře.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam