Festival Janáček a Luhačovice nabídne legendu Ženatého i zlínskou filharmonii

Ilustrační foto (Foto: Lázně Luhačovice)Ilustrační foto (Foto: Lázně Luhačovice)
Ilustrační foto (Foto: Lázně Luhačovice)
Kultura 30. 6. 2017 | Autor: Irena Frolová

LUHAČOVICE – Pět koncertů nabídne v Luhačovicích od 17. do 21. července už 26. ročník Festivalu Janáček a Luhačovice. Při zahajovacím koncertu vystoupí česká houslová legenda Ivan Ženatý a Filharmonie Bohuslava Martinů, sdělila serveru Zlin.cz za pořadatele Milena Hrbáčová.

Festival začne u busty Leoše Janáčka v 16:30. „V podání Ivana Ženatého a Filharmonie Bohuslava Martinů zazní Bruchova Skotská fantazie. Dále se mohou hosté těšit na Dvořákův Zlatý kolovrat a Janáčkovy Lašské tance,“ uvedla Hrbáčová.

O den později bude podle ní festival patřit scénickému provedení Janáčkova mimořádného díla Zápisníku zmizelého, který inspiroval operního režiséra Rocca k propojení s písňovým cyklem Edvarda Griega Děvče z hor, v němž se proplétají první milostné okamžiky prosté pastýřky s mysticismem a symbolikou jarní krajiny. „V hlavních rolích obou písňových cyklů se představí významná mezzosopranistka arménského původu Juliette Galstian a světový tenorista Aleš Briscen.

Uvedením Zápisníku zmizelého si připomeneme Janáčkův pobyt v Luhačovicích v roce 1917, kdy si mistr s sebou přivezl i drobné básně ve valašském nářečí, které vycházely na pokračování o rok dříve v brněnských Lidových novinách pod názvem Z péra samoukova,“ informovala Hrbáčová.

Doplnila, že tehdy se Janáček v lázních seznámil s  Kamilou Stösslovou. „Citové souznění s poetickými verši umocněné jeho vzplanutím k půvabné Kamile jej inspirovalo právě ke komponování Zápisníku zmizelého, který vypráví o lásce vesnického chlapce k mladé cikánce,“ řekla Hrbáčová. Dokládá to podle ní i citace z Janáčkova dopisu Stösslové, kde stála slova „Tys tou cigánkou s tím dítětem v Zápisníku zmizelého.“

Středeční koncert obstará Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala s houslistou a uměleckým vedoucím orchestru Ewaldem Danelem. Zazní skladby B. Brittena, P. I. Čajkovského, B. Bartóka nebo Á. Piazzolly. „Leoši Janáčkovi bude věnovaný ještě čtvrteční večer, kdy při koncertu Písňové studánky Leoše Janáčka přivítáme světoznámou sopranistku Martinu Jankovou, vynikajícího klavíristu Ivo Kahánka a soubor Ensemble Flair s jeho uměleckým vedoucím Janem Rokytou,“ uvedla Hrbáčová.

Na závěr se v pátek v kostele Svaté rodiny představí společně s komorním orchestrem Filharmonie Bohuslava Martinů proslulá cembalistka a varhanice Katta, tedy Kateřina Chroboková, a to nejen jako autorka a interpretka vlastních skladeb Veni sancte Spiritus a Slavkof, ale také J. S. Bacha. V podání komorního orchestru zazní i Dvořákova Serenáda E dur a Vivaldiho Koncert g moll.

Doprovodný program nabídne odpolední koncert Pěveckého sddružení moravských učitelů, komentovanou vycházku po Luhačovicích i besedu s Jarmilou Procházkovou, autorkou knihy Janáčkovy Luhačovice, genius loci et genius musicae.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam