Krajské nemocnice zatím neřeší otravy houbami, lidé je ale špatně upravují

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ani jedna ze čtyř nemocnic zřizovaných Zlínským krajem letos zatím neměla pacienty s otravou jedovatými houbami. Pouze řešila jedince s problémy kvůli nedostatečné úpravě jedlých hub, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí nemocnic Dana Lipovská.

Otravu hub v letošním roce nezažili lékaři v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně, v Uherskohradišťské, Kroměřížské ani Vsetínské nemocnici. „Problémy způsobila pouze nedostatečná tepelná úprava hub. Ve Vsetínské nemocnici hospitalizovali během léta několik osob se zdravotními komplikacemi po konzumaci hub. Jednalo se ale pouze o takzvanou nepravou otravu, tedy zažívací potíže způsobené nedostatečnou tepelnou úpravou“ objasnila Lipovská.

Stejné to bylo i v Kroměřížské nemocnici, kde ošetřili manželský pár. „Oba byli dehydratovaní kvůli zvracení ze špatně upravených hub. Takové případy si obecně vyžádají maximálně jednodenní hospitalizaci,“ doplnila Lipovská.

S takzvanými nepravými otravami se lékaři setkávají každoročně. Je to podle Lipovské buď špatnou úpravou hub, špatnou úschovou, nebo pozřením nejedlých hub. „Taková otrava se projeví zažívacími potížemi, nevolností, zvracením, bolestmi břicha a průjmem. Silné opakované zvracení může snadno vyvolat dehydrataci organismu především u malých dětí,“ uvedl primář Interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati Jiří Latta.

Dodal, že v případě vzniku potíží v souvislosti s požitím hub je první pomocí podání živočišného uhlí a vyhledání lékařské pomoci. „Vždy je nutné sebou vzít zbytky hub nebo vzorky jídla z hub, případně zvratky. To je nezbytné k přesnému a odbornému určení druhu hub,“ zdůraznil Latta. Podle něj je nejjednodušší sbírat jen houby, které lidé bezpečně znají. Také není vhodné sbírat mladé houby, které nelze bezpečně určit, ale ani staré houby, kde může být hniloba. „Houby, u kterých váháme, nikdy nebereme,“ upozornil Latta, který sám houbaří.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x