Zemědělci ze Zlínského kraje oslaví v Kroměříži dožínky

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Kroměříž)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Kroměříž)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Kroměříž)
Politika a ekonomika 14. 8. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

KROMĚŘÍŽ - Zemědělci ze Zlínského kraje oslaví v Kroměříži konec žní dožínkovou slavností. Letošní jedenáctý ročník představí dovednosti zemědělců a bude také folklorní přehlídkou. Loni se dožínkového průvodu zúčastnilo zhruba 800 krojovaných účinkujících, letos se očekává podobný počet. "Úrodu je potřeba oslavit, ale s pokorou. Jsou totiž oblasti, které na tom nejsou zdaleka tak dobře, jako je Zlínský kraj,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Zemědělci mají důvod slavit, i když výnosy jsou letos po minulých letech hojnosti opět průměrné. Podle ředitele Okresní agrární komory Kroměříž Milana Hebnara byly na Kroměřížsku asi o 15 procent nižší než loni. "Nejsme na tom ale tak hrozně, jako jsou zemědělci z regionů, které více postihlo sucho,“ uvedl Hebnar. Výnos u pšenice a řepky na okrese Kroměříž je podle něj oproti loňsku nižší asi o jednu tunu na hektar, u ječmene je podobný jako v minulém roce.

Kroměřížsko je považováno za obilnici kraje, zemědělci zde pravidelně dosahují nejvyšších výnosů. Právě proto se oslava konce sklizně koná v Kroměříži. Podle Němce patří dožínky k nejvýznamnějším akcím ve městě. "Jsme rádi, že můžeme přivítat významné osobnosti i zemědělce, folkloristy a návštěvníky nejen z Hané, ale i ze Zlínska, Slovácka, Valašska a dalších regionů,“ dodal kroměřížský starosta. Na dožínky by podle Hebnara měl přijet i ministr zemědělství Marian Jurečka, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek či prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek.

Slavnost začíná v pátek 18. srpna v 10:00 dožínkovým jarmarkem na Velkém náměstí, který doplní od 15:00 workshopem Plody země v krásu proměněné. V 19:00 přijdou na řadu pozdravy partnerských měst, jejichž představitelé do Kroměříže přijedou. Ve 20:00 první den dožínek zakončí Tomáš Kočko & Orchestr. V sobotu v 10:00 pokračuje dožínkový jarmark, který tentokráte doplní výstava zemědělské techniky. V 10:00 vyjde z Komenského náměstí dožínkový průvod krojovaných na Velké náměstí.

V 11:00 je na Velkém náměstí na programu slavnostní zahájení, při kterém převezme dožínkový věnec hospodář – zlínský hejtman. O půl hodiny později převezmou ocenění vítězové soutěže Regionální potravina Zlínského kraje. Od 14:30 začnou vystoupení folklorních souborů a dechových hudeb. Podobně jako loni se v Klubu Starý pivovar od 8:00 koná gastrofestival, na němž bude každý region prezentovat své speciality.

"Letošní novinkou doprovodného programu bude dožínková wellness oáza v zahradě u chrámu sv. Mořice. Návštěvníci zde například budou moci chodit po obilí, budou se čichat různé vůně a lidé si zde také budou moci odpočinout,“ popsala ředitelka Domu kultury v Kroměříži Daniela Hebnarová. Kompletní program dožínek je na webu www.dk-kromeriz.cz/dozinky-zlinskeho-kraje-2017.

Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem byly oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit. Dožínky se v Kroměříži konaly do roku 1974, tradice byla obnovena až v roce 2007.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam