Podnikatel Vaškůj už je rok na útěku, opět je v zahraničí

Roman Vaškůj (Foto: Policie ČR)Roman Vaškůj (Foto: Policie ČR)
Roman Vaškůj (Foto: Policie ČR)
Hasiči a policie 16. 8. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN, BRNO – Už takřka rok hledá policie zlínského podnikatele Romana Vaškůje. Měl se totiž vrátit do vězení, z něhož byl před lety podmínečně propuštěn. Ale místo toho vzal opět nohy na ramena a utekl. A není to přitom poprvé.

Vaškůj je v hledáčku policie od loňského září. „Odsouzený měl nastoupit do výkonu trestu, což ale neudělal a dopustil se tedy maření výkonu úředního rozhodnutí. Soud je proto odsoudil k výkonu trestu na dobu desíti měsíců. Odsouzený však do výkonu trestu doposud nenastoupil. V loňském roce byl proto na uvedenou osobu vydán zatýkací rozkaz,“ vysvětlila mluvčí městského soudu v Brně Petra Hovorková.

Čtyřiapadesátiletý muž si měl odsedět 7,5 roku za podvod při nákupu s motorovou naftou, za kterou v letech 1994-1995 neplatil daně. Podnikatel si sice už v minulosti část trestu odseděl a byl podmínečně propuštěný. Jenomže podmínku porušil. Krátce na to, co byl na svobodě, byl totiž obžalovaný z dalších podvodů, za které jej loni v červenci poslal zlínský krajský soud na osm let do vězení. Opět se jednalo o krácení daní. Tentokrát šlo o nákup leteckého petroleje pro kunovickou společnost Discovery Travel, kde byl Vaškůj společníkem. Palivo mělo být použito v letadlech, díky čemuž nepodléhalo zdanění. Podle obžaloby ale značná část petroleje skončila u prodejců pohonných hmot. Rozsudek v tomto případu není pravomocný, více než rok leží u Vrchního soudu v Olomouci. „Odvolací senát by mohl rozhodnout na přelomu září a října,“ potvrdil mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

O tom, kde přesně je Vaškůj nyní, lze těžko spekulovat. Jisté však je, že se opět ukrývá někde v zahraničí, což potvrdila i zlínská krajská policie. „O tom, že by se měli pohybovat v zahraničí informace máme a z toho důvodu spolupracujeme i s našimi zahraničními kolegy. Vydaný je na něj i Evropský zatýkací rozkaz,“ potvrdil za zlínskou krajskou policii Petr Jaroš.

Jenomže to není poprvé, co podnikatel uprchl. Stalo se to už jednou, právě v době, kdy si měl jít odsedět 7,5 let za svůj první prohřešek. Takřka po roce se jej podařilo zadržet ve Vídni. Muž se navíc snažil pomocí plastických operací změnit svůj vzhled, což se mu ale nakonec úplně nepodařilo.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam