Ve Zlíně bude k vidění kolekce maleb Taťány Havlíčkové

foto: oficialní stránky městafoto: oficialní stránky města
foto: oficialní stránky města
Kultura 26. 8. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Kulturní institut Alternativa ve Zlíně nabídne od čtvrtku sérii malovaných obrazů zlínské umělkyně Taťány Havlíčkové. Výstava bude k vidění do 27. září, sdělila serveru Zlin.cz Irena Orságová z tiskového oddělení zlínského magistrátu.

Slavnostní vernisáž se uskuteční 31. srpna v 17:00. Pro veřejnost bude otevřeno od pondělí do pátku vždy v časech od 8:00 do 12:00 a odpoledne od 13:00 do 17:00. V sobotu je pak otevírací doba od 10:00 do 16:00. Vše platí krom dnů 15. a 22. září.

Kolekce se nazývá Zámek. „Třicítku vystavovaných maleb spojuje téma života obyvatel fiktivního zámku. Je na nich baron P. na lovu medvědů v Kanadě, jeho krásná manželka baronka, komtesa B. a její pověstná záplava rusých vlasů, děti hrající si na schovávanou v zámeckém parku, mladý baron v uniformě, španělská tanečnice, kterou pozvali kdysi na nějaký ples a další výjevy. Všechny vznikly spontánně na základě malířčina pobytu na zámku,“ uvedla Orságová.

Inspiraci si malířka odnesla z Letovic v Jihomoravském kraji. „Při instalaci mých abstraktních obrazů na výstavu v letovickém zámku jsem v něm zůstala delší čas uzamčená a o samotě. Když jsem pak přišla domů do ateliéru, tak na mě ta zámecká nálada dolehla. Obrazy se mi začaly rychle množit, nořily se postavy a konkretizovali lidi fiktivního šlechtického rodu. Některé jsou bez tváří, jako by vycházely ze starých rozbitých stěn. Postupně ve mně ožil příběh,“ prozradila pozadí vzniku obrazové kolekce Zámek Taťána Havlíčková. „Je to taková sonda do minulosti, takový zastavený čas,“ dodala.

Malířka, kreslířka a sochařka Havlíčková spojila čtvrt století svého života se zlínskými filmovými ateliéry. V průběhu let působila jako skriptka, loutkařka a malířka, později zastávala práci scénáristky, režisérky a výtvarnice kostýmů pro film. V ateliéru Hermíny Týrlové vytvořila dva autorské animované filmy, a to Proměny bez konce a Když se hledá království. Od roku 1993 se zabývá volnou malbou, kresbou a plastikou, nebrání se ani novým výtvarným technikám, v oblibě má i počítačovou grafiku.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam