Strojírenské firmě Toshulin loni klesly tržby téměř o sto milionů na 758 milionů korun

HULÍN – Strojírenské firmě Toshulin z Hulína na Kroměřížsku, která vyrábí obráběcí stroje, loni klesly tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží téměř o 100 milionů korun na asi 758 milionů korun. Zisk se oproti roku 2015 snížil dokonce o 30 procent na více než 86 milionů korun. Vyplývá to z účetní závěrky společnosti zveřejněné na webu www.justice.cz.

Tržby podle vedení společnosti loni klesly proto, že tradiční zákazníci ze západní Evropy i noví zákazníci odkládají investice do nových strojů. „Společnost Toshulin měla sice rozpracovaných hodně projektů, ale bylo obtížné je finalizovat a uzavřít smlouvu,“ uvedlo vedení firmy. Segment těžkých obráběcích strojů se podle něj vymyká aktuálnímu ekonomickému vývoji.

Loni navíc společnost zaznamenala i oslabení poptávky z leteckého průmyslu, kde se jí v několika předešlých letech vedlo. Nedařilo se také v odvětví těžby ropy a plynu, kam stroje z Hulína tradičně směřují. Důvodem byla nízká cena ropy a s ní související omezení investic. Společnost se potýká i s konkurencí levnějších strojů od asijských výrobců.

Kvůli problémům na zahraničních trzích, které se loni na celkových tržbách podílely z asi 55 procent, se Toshulin snažila o uplatnění na tuzemském trhu. Podle vedení společnosti se na něm ale moc neinvestuje, a když, tak je to díky dotacím s obrovským tlakem na cenu. Výhodou Toshulin přitom je schopnost vyvinout pro zákazníka řešení na míru, firma sází na inovace a investuje do vývoje.

Loni na investice uvolnila asi 27 milionů korun. Největší akcí byla rekonstrukce osvětlení haly těžké mechaniky, kde byla vyměněna světla za nová s LED technologií. Náklady činily deset milionů korun. Za zmínku stojí i pořízení nových měřicích a kalibračních přístrojů. Do oprav budov a strojního zařízení Toshulin v minulém roce dala dalších 8,7 milionu korun.

Propad tržeb se projevil i na zaměstnanosti. Loni měla společnost v průměru 373 zaměstnanců, což je meziročně o 26 méně. V roce 2014 přitom zaměstnávala 419 lidí. Průměrná mzda ve firmě v minulém roce činila 29 189 korun.

Výrobní program Toshulinu představují svislé soustruhy a svislá soustružnická centra. Tyto stroje často pracují v náročných podmínkách, kde přesto vydrží desítky let. Firma za dobu své existence dodala přes 13 500 obráběcích strojů do 60 zemí světa. Pro letošní rok Toshulin plánovala tržby 800 milionů korun.

Tradice firmy známé v minulosti jako TOS Hulín se datuje k roku 1949, kdy byla v Hulíně zahájena stavba strojírenského závodu. Od roku 1951 se zaměřuje na výrobu obráběcích strojů. Akciová společnost Toshulin vznikla v roce 1998. Šestačtyřicet procent akcií v ní loni podle účetní závěrky držela předsedkyně představenstva a generální ředitelka Dagmar Herring a 44 procent předsedkyně dozorčí rady Marie Otépková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x