Návštěvníci ZOO i přes zákaz chodí ke zvířatům do výběhů

Foto: ZOO a zámek Zlín - LešnáFoto: ZOO a zámek Zlín - Lešná
Foto: ZOO a zámek Zlín - Lešná
Co se děje 1. 9. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN –  S naprosto nezodpovědným chováním se setkávají pracovníci zlínské ZOO Lešná. Lidé i přes zákaz přelézají ohradníky a chodí do bezprostřední blízkosti ke zvířatům. A dokonce tam posílají i své malé děti. Vedení ZOO upozorňuje, že pokud se situace bude opakovat, může se také stát, že průchozí expozice uzavře.

Zlínská ZOO patří k zahradám, kde mohou návštěvníci procházet jednotlivými voliérami a být takřka v bezprostředním kontaktu se zvířaty. Takřka na každém kroku lidi upozorňují cedule, aby nekrmili zvířata a hlavně, aby mezi ně nevstupovali. Jenomže si někteří z těchto nařízení nic nedělají, což dokazují i snímky, které byly pořízeny zaměstnanci areálu. „Setkáváme se s tím bohužel i v naší zoologické zahradě. Návštěvníci jdou, nebo dokonce posílají své děti, až za zákazové tabule, aby nakrmily žirafy. V australském výběhu zase opouštějí cestičku a chodí mezi klokaní matky s mláďaty,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Zpráva se objevila i na Facebookovém profilu ZOO a odezva lidí dlouho na sebe nenechala čekat. Uživatelé se dokonce sami svěřují s tím, že něco podobného viděli i v jiných expozicích. „Taky jsem to zažila, maminka poslala děti mezi klokany, toto nepochopím,“ svěřila se na Facebooku Mirka Rounová. „Když jsme byli v létě v zoo, tak seděly něčí děti napravo na vysoké zídce u lachtanů s nohama směrem do bazénku,“ popisuje svou zkušenost další uživatelka Kristýna Janalíková.

A se svým zážitkem se připojila i Jitka Křížková. „Já byla svědkem, kdy asi třináctiletá holka dávala k zobáku tučňáka nějaký oplatek. A když jsem jim řekla že se to nedělá, tak mi matka říkala a co jako? Je váš? Takže asi tak. Až tam dají klece, tak se budou všichni divit,“ zlobí se.

Všichni uživatelé se shodují v jednom. Takoví návštěvníci by měli dostat vysokou pokutu a následný zákaz vstupu do ZOO.

Na základě těchto událostí se dnes vedení zoologické zahrady sešlo, aby probralo další kroky, jak proti těmto neukázněným návštěvníkům bojovat. Pokuty to ale zatím nebudou.  "Dlouho jsme zvažovali, zda vůbec celou záležitost otevírat a publikovat. Drtivá většina návštěvníků respektuje návštěvní řad zoo i naše zákazy. Sledovali jsme také reakce lidí po zveřejnění této zprávy na facebooku, které plně podporovaly zoo. Myslíme si, že k obdobné situaci, kterou dokumentuje fotografie, dochází především z nevědomosti, jaké následky může takové chování přinést. Bohužel si tito návštěvníci zřejmě neuvědomují, že překročením bariéry výběhu nebo dokonce zakázaným krmením vystavují své děti značnému riziku. Prozatím však žádná represivní opatření nechystáme. U výběhu žiraf jsme zvýšili počet zákazových cedulek, upravili jsme bariéry zamezující přístup k výběhu. Krmení pro žirafy jsme prozatím ponechali na stejném místě, abychom návštěvníkům i nadále mohli dopřát výjimečnost pohledu „z očí do očí“. Budeme však daleko více upozorňovat a apelovat na návštěvníky, aby skutečně dodržovali naše pokyny a zákazy. Žádné dobrodružství nebo fotografie do rodinného alba nestojí za riziko možného vážného zranění dítěte nebo dospělé osoby," uvedla mluvčí zlínské ZOO Romana Bujáčková. Ředitel zoologické zahrady Roman Horský však upozorňuje, že pokud se bude situace opakovat, může se také stát, že časem budou všechny průchozí expozice uzavřeny. "Přímý kontakt se žirafou vypadá lákavě, ale překročení bariéry a následné zakázané krmení představuje obrovské riziko, které může vést k vážnému zranění. Příkladů z tuzemských i zahraničních zoo z poslední doby není zrovna málo, přičemž velmi často jsou postiženými děti,“ upozornil Roman Horský.

Za příkladem nebezpečného riskování není potřeba chodit příliš daleko. Na konci července zranil vlk čtyřletou dívku v zoo na Svatém Kopečku. Podle mluvčí zoo Karly Břečkové návštěvníci porušili bezpečnostní vzdálenost od výběhu nebezpečných zvířat a přiblížili se až k hrazení. Na nebezpečí přitom návštěvníky upozorňují u výběhu cedule, kde je napsáno, že se lidé nemají k šelmám přibližovat. "Holčička zřejmě dřepěla, vlk mohl přes ohrazení vystrčit maximálně jednu čelist, dál se nedostal. Nešlo tak přímo o kousnutí, ale utržení kůže," řekla mluvčí zoo. Policie případ stále vyšetřuje a hledá svědky incidentu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam