Baťovu školu umění bude ve Zlíně reprezentovat další výtvarník

ZLÍN - Galerie Václava Chada ve Zlíně pokračuje v cyklu výstav absolventů Baťovy Školy umění ve Zlíně. Nyní zve na expozici Malíř, který psal básně, která představí obrazy Františka Chmelaře, serveru Zlin.cz to za galerii uvedla Kateřina Martykánová.

Výstava mapuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence, a to včetně dopisu zmiňujícího úmrtí jeho spolužáka Václava Chada. Výstavu je možné navštívit do 3. listopadu. Otevírá se slavnostní vernisáží ve čtvrtek 7. září v 17.00 hodin.

František Chmelař, rodák z Liptálu, dříve než k výtvarné tvorbě inklinoval k poezii, od konce 30. let ale nastupuje do nově založené Školy umění ve Zlíně. Zde se zaměřoval na dekorativní malbu, malbu na skle, mozaiku, grafické techniky, výstavnictví a scénickou kompozici. K jeho spolužákům patřili Václav Chad, Jan Rajlich či Vojtěch Štolfa.

Vystavené obrazy ukáží dvě nejvýznamnější polohy tvorby Františka Chmelaře – krajinnou a figurální. „Krajina odráží jeho vztah k přírodě, zejména v okolí Liptálu na Valašsku a Domašova v Jeseníkách. Stává se mu prostorem pro vnitřní usebrání a meditaci, objevování vlastností barev a tvarů a jejich proměn,“ popsal Chmelařovu inspiraci kurátor výstavy Vít Jakubíček. „V sérii portrétů hlouběji proniká do problematiky lidských vztahů, k sobě samému a zejména k jemu nejbližší přítelkyni a pozdější manželce Magdě,“ doplnil kurátor.

Expozice ilustruje umělecký vývoj autora od 40. do počátku 70. let, většina obrazů pochází přímo z depozitu rodiny Františka Chmelaře. Výstavu obrazů doplní osobní korespondence Chmelaře a jeho ženy. „Dopisy ukazují na permanentní křehkost naděje, vášně a vřelé lásky, stejně jako trýzně, hořkého zklamání a nenaplněných očekávání,“ dodal Jakubíček. V jednom z dopisů Chmelař zmiňuje i okolnosti tragické smrti spolužáka Václava Chada v únoru 1945.

Expozice obrazů a korespondence Františka Chmelaře je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Přístupná je zdarma od 8. září do 3. listopadu, vždy od úterý do pátku od 14.00 do 17.00 hodin.

Na programu jsou i dvě komentované prohlídky s kurátorem výstavy Vítem Jakubíčkem, které galerie organizuje zpravidla jeden čtvrtek v měsíci. Jejich termíny byly stanoveny na 5. října a 2. listopadu od 17.00 hodin.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x