S Vojtovou metodou slaví nemocnice úspěch

Foto: Vsetínská nemocniceFoto: Vsetínská nemocnice
Foto: Vsetínská nemocnice
Co se děje 11. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

VSETÍN - Odborná i laická veřejnost si nedávno připomenula sté výročí narození světoznámého dětského neurologa Václava Vojty, který našel rehabilitační princip, díky kterému lze zaktivovat pohyby, které dítě nedovede a nepoužívá spontánně, ale v mozku jsou zakódovány. Vojtovu metodu s úspěchem používá také rehabilitační oddělení Vsetínské nemocnice, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Ve Vsetínské nemocnici využívají Vojtovu metodu nejčastěji děti od narození do jednoho, jednoho a půl roku. "Máme někdy i starší děti, tam ale často přecházíme na jiné metody, například na prvky Bobath konceptu, nebo na prvky DNS (dynamické neuromuskulární stabilizace) podle profesora Koláře. Protože starší děti jsou v pozicích podle profesora Vojty již hůře udržitelné a je to fyzicky náročnější pro maminku," upřesnila fyzioterapeutka Tereza Houžvová.

Vojtova metoda funguje na celou řadu problémů, ať už jde o diagnózy neurologické nebo ortopedické (např. skolióza). Dokáže však řešit i různé deformity. "Z neurologických diagnóz jde nejčastěji o dětskou mozkovou obrnu, případně genetické a metabolické poruchy. Často také opoždění motorického vývoje, které sice není na závažném neurologickém podkladu, ale projevy jsou jako u neurologických postižení," doplnila Houžvová. Vojtova metoda je podle ní založena na tom, že tělíčko leží v dané poloze a jsou stimulovány určité body, takzvané zóny, kterých je na těle devět. Stimuluje se tlakem, ale důležitý je i směr. "Úspěšnost je docela vysoká," dodala fyzioterapeutka.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam