Zlínský sklad na Rybníkách se stane dějištěm nového filmu Metanol

Foto: Česká televizeFoto: Česká televize
Foto: Česká televize
Kultura 24. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Pod taktovkou režisérky Terezy Kopáčové a scénáristky Lenky Szántó vzniká v těchto dnech film Metanol inspirovaný metanolovou aférou, která se v České republice odehrála před pěti lety. Jedna ze scén se bude v pondělí 25. září natáčet také v prostorách skladů ve zlínské části Rybníky IV, serveru Zlin.cz to za filmaře sdělila Aneta Veselská.

Ve zlínských skladech bude filmový štáb točit večerní scénu, ve které dojde k objevení skladu za účasti herců Martina Fingera, Romana Zacha a Vasila Fridricha. Natáčení začne v 18.00 hodin.

Přesně před pěti lety byly hlášeny první oběti tzv. metanolové aféry. Jen v Česku při ní zemřelo 49 lidí, více než stovku dalších obětí čekaly trvalé zdravotní následky. V historii české kriminalistiky není případ s větším počtem obviněných. Režisérka Tereza Kopáčová se rozhodla natočit dvoudílný film Metanol s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli. Scénář inspirovaný skutečnými událostmi, napsala novinářka Lenka Szántó.

"Uběhlo přesně pět let ode dne, kdy zemřeli první lidé, a do celostátní prohibice zbývaly necelé dva týdny. Až diváci film uvidí, dozvědí se, proč a jak se toto vše stalo," řekla o námětu autorka scénáře Lenka Szántó. Dramaturg Matěj Podzimek ji doplnil: "Lenka Szántó studovala tento případ rok, další dva jí rostl pod rukama osud jeho pachatelů, obětí a vyšetřovatelů. Díky tomuto filmu zjistíme, jak málo víme o tom, co si tak dobře pamatujeme."

Smrtící koktejl z etanolu a jedovatého metanolu začali nic netušící lidé kupovat v obchodech a v trafikách. Otrava se projevila už po několika hodinách. Pokud nebyla následkem smrt, většinou nastala doživotní slepota. Ambicí tvůrců dvoudílného filmu je vykreslit příběh lidského alibismu, hamižnosti, ale i důvěřivosti, odpovědnosti a touhy po spravedlnosti. "Tenkrát jsem kauzu Metanol sledovala jen povrchně. Jednak jsem nepila tvrdý alkohol a jednak jsme točili prvních osm filmů Nevinných lží," zavzpomínala na začátek aféry režisérka Tereza Kopáčová, pro kterou snímek představuje zatím největší a nejnáročnější filmový projekt kariéry. Prý tehdy přemýšlela, jak se to mohlo stát a zda je to typické pro naši zem, jestli se tu opravdu pije a podvádí víc než jinde. "Nenapadlo mne to, co Lenku Szántó, že jsou za tím strhující osudy na straně dobra i na straně zla," dodala Kopáčová.

Film Metanol sleduje průběh celého vyšetřování, jež bezpříkladně spojilo policii, soudy, novináře i politiky. Zaměří se i na příběhy obětí – na obyčejné lidi se sny a představami o šťastném životě. V hlavních rolích se objeví Lukáš Vaculík, Martin Finger, Veronika Freimanová a Vladimír Kratina. "Oholili mi hlavu, nasadili neslušivé brýle, zakázali mně mluvit nahlas a pohybovat se rychle a v první klapce mne zatkli. Jsem ten, co dostal tekutou smrt mezi lidi," uvedl Lukáš Vaculík.

Ačkoli v důsledku zatýkání před pěti lety klesl prodej nelegálního alkoholu, již v roce 2016 se dostal na úroveň odpovídající třetině stavu před kauzou Metanol, opakování aféry tak podle odborníků nelze vyloučit. "Metanolová aféra je mimořádně důležité, vysoce citlivé a stále aktuální celospolečenské téma. Líčí, co vede k tak šíleným důsledkům a jak nepředstavitelně složité je v co nejkratším čase neutralizovat hrozbu rozlitou po celé republice. Hrozbu, která by dokázala usmrtit i přes sto tisíc lidí. Příběhy inspirované skutečnými událostmi obsahují vždy závažnou zprávu o nás i o naší společnosti. Jak můžeme podlehnout či čelit zlu, zneužívat nebo hájit slušnost, ohýbat či prosazovat spravedlnost. A jak se dokážeme vyrovnat s vlastním pocitem odpovědnosti," uzavřel kreativní producent Michal Reitler, který stál za úspěšnými seriály jako Případy 1. oddělení nebo Svět pod hlavou.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam