Díky světoznámému tenistovi mohou lidé ve Zlíně obdivovat Kolářovy koláže

Ilustrační foto (Foto: 14|15 Baťův institut)Ilustrační foto (Foto: 14|15 Baťův institut)
Ilustrační foto (Foto: 14|15 Baťův institut)
Kultura 25. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně jsou k vidění koláže významného českého básníka a výtvarníka Jiřího Koláře. Koláže a další Kolářova díla pocházejí ze soukromé sbírky světoznámého tenisty Jana Kukala, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí 14|15 Baťova institutu Alena Babicová.

Výstava nazvaná Jiří Kolář: Aristokrat umění – legenda světové koláže je k vidění ve 14|15 Baťově institutu do 26. listopadu a představuje významného básníka, výtvarníka, experimentátora a přední osobnost české kultury Jiřího Koláře. Jiří Kolář spoluzaložil Skupinu 42, byl organizátorem neoficiální české literatury 50. let a věnoval se posléze výtvarné tvorbě, ve které dosáhl světového věhlasu. Od 60. let se soustředil na metodu koláže. Vytvořil nové varianty této techniky, jako je chiasmáž, muchláž, proláž či roláž. Jako signatáři Charty 77 mu československé úřady odmítly prodloužit vízum a Jiří Kolář zůstal ve francouzském exilu. Zde žil se svou ženou Bělou až do roku 1998, kdy se vrátil zpět do vlasti.

"Koláže a další díla, které mohou návštěvníci vidět na výstavě, pochází ze soukromé sbírky světoznámého tenisty Jana Kukala. Naši expozici doplňujeme řadou rukopisných fragmentů, zapůjčených z Památníku národního písemnictví v Praze, z nichž některé se přímo vyjadřují k jeho vlastnímu výtvarnému dílu," uvedl Pavel Petr, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Na výstavě bude představen také portrét Jiřího Koláře z roku 1947 od Kamila Lhotáka. Tento obraz je zapůjčen z Muzea Kampa, nadace Jana a Medy Mládkových. Návštěvníci se mohou těšit také na komentované prohlídky s kurátorem výstavy.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam