Knihovnice ve Vsetíně darovaly krev a odstartovaly provoz knihobudky

Foto: Vsetínská nemocniceFoto: Vsetínská nemocnice
Foto: Vsetínská nemocnice
Co se děje 29. 9. 2017 | Autor: Frolová Irena

VSETÍN - Kromě wifi, velkoplošné obrazovky a kávového baru mají dárci krve či krevní plazmy ve Vsetínské nemocnici k dispozici nově také knihobudku. Knížky si mohou prohlížet, půjčovat a vyměňovat, uvedla pro server Zlin.cz mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Záštitu převzala Masarykova veřejná knihovna Vsetín, jejíž ředitelka Helena Gajdušková s kolegyněmi také provoz výměnné knihovničky zahájily. Celá pětice knihovnic rovněž darovala krev.

"S knížkami je prostor čekárny pro dárce krve ještě útulnější. Věříme, že se dárcům tato aktivita zalíbí a budou jí rádi využívat. Děkujeme knihovně za podporu dárcovství, do kterého se také knihovnice samy zapojily. Každá kapka krve je důležitá," poděkovala primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice Jana Pelková.

"Všechny knihovnice jsme šly darovat krev poprvé a je to pro nás nová, zajímavá zkušenost. Se Vsetínskou nemocnicí naše knihovna spolupracuje dlouhodobě a jsme moc rádi, že i touto cestou můžeme pomoci a být si vzájemně užiteční. Velice nás těší umístění knihobudky v prostorách oddělení, kde je k dispozici dárcům i zdravotníkům. Snad knihy přinesou lidem radost, potěšení a třeba ukrátí chvíle při čekání," komentovala ředitelka knihovny Helena Gajdušková.

Počet lidí, kteří si budou moci z knihobudky vybírat, je značný. Ve Vsetínské nemocnici se v roce 2016 uskutečnilo 2770 odběrů od dobrovolných dárců krve. Letos jsme měli ve Vsetíně již dvoutisící odběr, nově byly zavedeny odběry krevní plazmy. "Odběrů krve přibývá, ale stále hledáme další dárce, registr je zapotřebí doplňovat, obnovovat. Velmi nás těší spolupráce se středními školami v regionu i dalšími organizacemi a rádi bychom společné darování ještě rozšířili," připomenula primářka Jana Pelková. Nemocnice uvítá rovněž další dárce krevní plazmy, po níž poptávka stále roste. Odběry krve od dobrovolných dárců se konají ve Vsetíně vždy ve středu, krevní plazmy v pondělí a v pátek. Zapotřebí je se vždy předem telefonicky objednat.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam