Slivovice letos bude málo, trnky se neurodily

Ilustrační foto: Zlin.czIlustrační foto: Zlin.cz
Ilustrační foto: Zlin.cz
Co se děje 2. 10. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Tak takovou mizernou úrodu ovoce už sadaři dlouho nepamatují. Co letos nespálily jarní mrazíky, to zničilo vleklé sucho. Výsledkem toho je, že nejsou švestky, jablka, ani hrušky. A pálenice ve Zlínském kraji zejí prázdnotou.

Ovoci se na Moravě a Valašsku letos nedařilo. A kdo má rád domácí slivovici, ten si musel letos pořádně sáhnout do kapsy. Švestky se sice daly nakoupit ze zahraničí, ale jeden kilogram také vyšel i na patnáct korun. Takže pálit slivovice se bude, ale v dost omezeném množství, což pociťují i v pálenicích. V jiných letech se doslova dělaly pořadníky na pálení, ale letos mají prakticky o zákazníky nouze.. „V jiných letech nám lidé volali už v srpnu a objednávali si termín a letos je to mizérie. Je to skutečně katastrofa, protože je obrovská poptávka po slivovici,“ postěžoval si majitel zlínské pálenice Radek Navrátil.

A vyrábět slivovici či povidla letos pomalu nemají z čeho ani ve vsetínské pálenici Veselý grunt, kde mají i ovocný sad. „Je to bída a zoufalství. Loni jsme sklidili čtyřicet tun švestek, letos máme sotva čtyři tuny, což nám pomalu nestačí ani na povidla. Už teď je jasné, že sezóna bude horší. Všechno je seschlé a s malým obsahem šťávy,“ konstatovala majitelka pálenice Veselý grunt Denisa Mezníková.

Naopak jediný, kdo si letošní úrodu pochvaluje, je vizovická likérka Rudolf Jelínek. Jejich úroda švestek je nakonec oproti loňskému roku téměř dvojnásobná. „Naši sadaři odhadují, že letos sklidíme ve vlastních sadech asi 320 tun švestek. To je o 130 tun více než vloni,“ uvedl obchodně–marketingový ředitel vizovické likérky Miroslav Motyčka. O poznání horší je situace u meruněk. Mráz spálil celou vlastní úrodu ještě ve stádiu plůdku. Největší světový výrobce ovocných pálenek si proto musel tuto surovinu nechat dovézt z jiných lokalit.

Kromě pálenky letos bude o poznání méně i moštu. „Jedem tak na pětasedmdesát procent, ale s výrobou skončíme pomalu o měsíc dřív než jindy. Nejsou jablka. Spousta z nich popadala ještě během léta. Stromy je kvůli suchu prostě neudržely,“ podotkl František Nehoda, která řídí provoz moštárny v Hulíně.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam