Dialýzu v Uherskohradišťské nemocnici využil jubilejní dvousettisící pacient

Foto: Uherskohradišťská nemocniceFoto: Uherskohradišťská nemocnice
Foto: Uherskohradišťská nemocnice
Co se děje 9. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Oddělení dialýzy a nefrologie Uherskohradišťské nemocnice přivítalo v těchto dnech dvousettisícího pacienta. V Uherském Hradišti se dialýza provádí od roku 1992 - od prvního výkonu tak uplynulo již 25 let, serveru Zlin.cz o tom informovala mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

V prvním roce bylo v nemocnici v  Uherském Hradišti provedeno 2 652 dialýz, v současné době je však za rok uskutečněno více než 10 000 dialyzačních výkonů. Je to i díky nárůstu počtu dialyzačních lůžek, kterých je momentálně na oddělení 12. "Průměrně je ošetřeno téměř 30 pacientů denně. Ti musejí docházet na oddělení třikrát týdně, obvykle tady stráví čtyři až pět hodin," uvedl primář oddělení dialýzy a nefrologie Uherskohradišťské nemocnice Lubomír Strnadel.

Nejstarší hemodialyzační pracoviště funguje v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně, a to od roku 1972. Kroměřížské dialyzační středisko je v provozu 25 let, hemodialyzační středisko ve Vsetínské nemocnici funguje od roku 1991. Všechna pracoviště ročně provádějí ročně téměř devět tisíc dialýz.

Hemodialýza je proces, při kterém se čistí a filtruje krev. Provádí se pomocí speciálního přístroje, takzvané umělé ledviny, která nahrazuje přirozenou čisticí funkci ledvin.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam