Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v září vzrostla na 2,04 procenta

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 21. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍNSKÝ KRAJ – Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v září vzrostla na 2,04 procenta. Objemy i počty ale oproti srpnu klesly. Počet smluv se oproti srpnu snížil o 274 smluv na 8235. V září byly sjednány hypotéky v celkovém objemu 17,093 miliard korun, což je o necelou miliardu méně než v srpnu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.

"Ze zářijových dat vyčnívá zejména silnější meziroční pokles sjednaných hypotečních úvěrů,“ uvedl hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. Průměrná výše hypotéky v září činila 2,076 milionu korun. Splátka hypotéky jeden milion na 20 let činila v průměru 5080 korun a na 15 let 6446 korun. Převažovaly úvěry na koupi (61 procent), na výstavbu jich bylo 20 procent, ostatních pak 19 procent.

Za první tři čtvrtletí letošního roku si přišlo do bank pro hypotéku 82.134 klientů, kteří si sjednali hypoteční úvěry celkem za 168,26 miliardy korun. Podle Fincentra by letošní rok mohl znovu být rekordní. "Letošní celoroční objemy budou díky výrazně zdražujícím nemovitostem opět rekordní, počty smluv již loňské úrovně nedosáhnou,“ mínil Rajdl.

Sazba byla na minimu loni v listopadu a v prosinci, kdy dosáhla 1,77 procenta. V závěru roku začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a banky ohlásily, že sazby porostou. Ekonomové očekávají jejich další růst, který zatím brzdí silná konkurence mezi bankami. Podíl na počtu klesajících smluv má i doporučení České národní banky, které omezuje poměr výše úvěru k hodnotě zástavy nemovitosti nad 80 procent. Na hypotéky tak nemálo lidí nedosáhne.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam