Zákaz vstupu na hřbitov lidé nerespektovali, museli je vykázat strážníci

Foto: Zlin.cz a MP ZlínFoto: Zlin.cz a MP Zlín
Foto: Zlin.cz a MP Zlín
Co se děje 30. 10. 2017 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN – Bylo to zkrátka silnější než oni. Řeč je o dušičkách a naléhavé potřebě lidí právě v tento čas navštívit hřbitov bez ohledu na to, zda je otevřený či zavřený, informoval server Zlin.cz mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík.

Přestože hasiči i policie vydali varování před vichřicí a s tím spojený zákaz vstupu na Lesní hřbitov ve Zlíně, některých občanů poslušných tradice se tento zákaz a varování vůbec nedotkly. Aby se dostali za svými zesnulými, rozhodli se překonat pásky s výslovným zákazem vstupu, které policisté umístili tam, kde se nedala přímo zavřít branka.

Během nedělního dopoledne tak měli strážníci plné ruce práce s tím, aby nezvané dušičkáře od hrobů zahnali zase zpět za plot krchova. Že jim právě na tom zlínském hřbitově, plném stromů, hrozí zranění z padajících větví či dokonce kmenů, nebrali zarytí vyznavači svátku zesnulých vůbec vážně. Památku je třeba uctít, vichřice, nevichřice, uragán, neuragán.

Nakonec se podařilo ale městským policistům původně nefungující bránu zavřít a zamknout. Jestli se pak další návštěvy pohřebiště dostávaly k nebožtíkům i s věnci a kyticemi přes zeď a ploty, či se prodíraly hustou houštinou, není jasné.

Počasí každopádně zkřížilo plány či zkomplikovalo jejich plnění i jiným lidem na Zlínsku. Například nefungovaly semafory, což náměstek ředitele městské policie ve Zlíně popsal následovně: "V důsledku výpadku elektrické energie byly mnohé křižovatky s provozem řízeným pomoci SSZ mimo běžný provoz. SSZ bylo nefunkční a při průjezdu bylo nutno se řídit místní nebo obecnou úpravou silničního provozu. Při jízdě bylo potřeba počítat s velkým množstvím poletujícího listí, větviček a dalších lehkých předmětů."

Nešťastné SSZ – zřejmě se jedná o již zmíněný semafor – utrpělo na několika místech všeliká poškození a pošramocení. Vítr si s ním pohrát třeba tak, že jej otočil nebo rovnou strhnul ze sloupku. A ve vichru nemělo smysl snažit se něco napravovat. Takže řidiči, kteří včera vyrazili na cestu, museli dávat moc dobrý pozor a věřit při jízdě svým instinktům.

Dokonce i instinkt lovce se mohl dostat ke slovu. Mezi Lukovem a Štípou se totiž po silnici procházela antilopa kudu, které se povedlo překonat oplocení ZOO v Lešné, poté, co na ně spadl vyvrácený strom. Možná i ona potřebovala dorazit v neděli na Lesní hřbitov. Pak si to ale rozmyslela a vrátila se k živým příbuzným do zoologické zahrady.

"Necelou hodinu před polednem pak hlídka MP Zlín byla přivolána na sídliště Jižní Svahy, kde mělo dojít k poškození střechy bytového domu," přisadil si, jako by už toho nebylo dost, policista Janík. Podle hasičů šlo ale naštěstí jen o poničení okraje střechy a bezprostřední nebezpečí nehrozilo.

V kraji ale padaly stromy na mnoha místech. Jeden například i na cyklostezku a silnici na Havlíčkově nábřeží ve Zlíně. Před supermarketem, kde žádné stromy nejsou, zase hrozilo, že se zřítí přístřešek nad nákupními vozíky. Hasiči ho proto museli rozmontovat.

Video

Fotogalerie

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam