Zákaz vstupu na hřbitov lidé nerespektovali, museli je vykázat strážníci

Foto: Zlin.cz a MP ZlínFoto: Zlin.cz a MP Zlín
Foto: Zlin.cz a MP Zlín
Co se děje 30. 10. 2017 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN – Bylo to zkrátka silnější než oni. Řeč je o dušičkách a naléhavé potřebě lidí právě v tento čas navštívit hřbitov bez ohledu na to, zda je otevřený či zavřený, informoval server Zlin.cz mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík.

Přestože hasiči i policie vydali varování před vichřicí a s tím spojený zákaz vstupu na Lesní hřbitov ve Zlíně, některých občanů poslušných tradice se tento zákaz a varování vůbec nedotkly. Aby se dostali za svými zesnulými, rozhodli se překonat pásky s výslovným zákazem vstupu, které policisté umístili tam, kde se nedala přímo zavřít branka.

Během nedělního dopoledne tak měli strážníci plné ruce práce s tím, aby nezvané dušičkáře od hrobů zahnali zase zpět za plot krchova. Že jim právě na tom zlínském hřbitově, plném stromů, hrozí zranění z padajících větví či dokonce kmenů, nebrali zarytí vyznavači svátku zesnulých vůbec vážně. Památku je třeba uctít, vichřice, nevichřice, uragán, neuragán.

Nakonec se podařilo ale městským policistům původně nefungující bránu zavřít a zamknout. Jestli se pak další návštěvy pohřebiště dostávaly k nebožtíkům i s věnci a kyticemi přes zeď a ploty, či se prodíraly hustou houštinou, není jasné.

Počasí každopádně zkřížilo plány či zkomplikovalo jejich plnění i jiným lidem na Zlínsku. Například nefungovaly semafory, což náměstek ředitele městské policie ve Zlíně popsal následovně: "V důsledku výpadku elektrické energie byly mnohé křižovatky s provozem řízeným pomoci SSZ mimo běžný provoz. SSZ bylo nefunkční a při průjezdu bylo nutno se řídit místní nebo obecnou úpravou silničního provozu. Při jízdě bylo potřeba počítat s velkým množstvím poletujícího listí, větviček a dalších lehkých předmětů."

Nešťastné SSZ – zřejmě se jedná o již zmíněný semafor – utrpělo na několika místech všeliká poškození a pošramocení. Vítr si s ním pohrát třeba tak, že jej otočil nebo rovnou strhnul ze sloupku. A ve vichru nemělo smysl snažit se něco napravovat. Takže řidiči, kteří včera vyrazili na cestu, museli dávat moc dobrý pozor a věřit při jízdě svým instinktům.

Dokonce i instinkt lovce se mohl dostat ke slovu. Mezi Lukovem a Štípou se totiž po silnici procházela antilopa kudu, které se povedlo překonat oplocení ZOO v Lešné, poté, co na ně spadl vyvrácený strom. Možná i ona potřebovala dorazit v neděli na Lesní hřbitov. Pak si to ale rozmyslela a vrátila se k živým příbuzným do zoologické zahrady.

"Necelou hodinu před polednem pak hlídka MP Zlín byla přivolána na sídliště Jižní Svahy, kde mělo dojít k poškození střechy bytového domu," přisadil si, jako by už toho nebylo dost, policista Janík. Podle hasičů šlo ale naštěstí jen o poničení okraje střechy a bezprostřední nebezpečí nehrozilo.

V kraji ale padaly stromy na mnoha místech. Jeden například i na cyklostezku a silnici na Havlíčkově nábřeží ve Zlíně. Před supermarketem, kde žádné stromy nejsou, zase hrozilo, že se zřítí přístřešek nad nákupními vozíky. Hasiči ho proto museli rozmontovat.

Video

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam