Filharmonici získali novou harfu, nástroj si tak už nemusejí půjčovat

Foto: Zlínský krajFoto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj
Co se děje 4. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně získala novou harfu za 730 tisíc korun. Původní nástroj byl už ve špatném stavu a hudebníci si museli harfu často půjčovat odjinud, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí krajského úřadu Renata Janečková.

S novou harfou zahájili filharmonici koncert nazvaný Korejský večer. Podle slov ředitele filharmonie Josefa Němého byl  koncert "velkou generálkou" před turné do Jižní Koreje, kam soubor odlétá v sobotu 4. listopadu. Vystoupí v Soulu a v dalších čtyřech korejských městech. "Toto turné bude mimořádně silnou propagací Zlínského kraje. Část hudebníků bude hrát v krojích našich národopisných oblastí a zajištěny jsou také ochutnávky moravských vín," řekl Josef Němý, který poděkoval Zlínskému kraji a Městu Zlín za významnou finanční injekci, díky které bylo možné nový nástroj zakoupit. "Původní harfa byl z roku 1995 a její stav se rapidně zhoršoval, museli jsme si ji často půjčovat odjinud," dodal ředitel filharmonie, jejímiž spoluzřizovateli jsou Zlínský kraj a Město Zlín.

Představení nové harfy si nenechal ujít ani hejtman Jiří Čunek. "Všechny koncerty, které jsem tady slyšel, mi udělaly radost. A nejen ty, kterých se zúčastňuji z pracovních důvodů, ale i ty, na které chodím soukromě," řekl hejtman Jiří Čunek, který na Korejský večer pozval i hosty z gruzínského velvyslanectví pobývající v těchto dnech na oficiální návštěvě Zlínského kraje.

Na programu Korejského večera byla Smetanova Vltava, Glazunovův Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 82 a Dvořákova Symfonie Z nového světa. Filharmonii Bohuslava Martinů dirigoval Leoš Svárovský a jako sólistka vystoupila houslistka Haerim Elizabeth Lee, pocházející z Jižní Koreje. Na koncertu, který byl odměněn bouřlivým potleskem vestoje, byli přítomni také zástupci korejského velvyslanectví.

Před samotným koncertem se ve foyeru Kongresového centra Zlín uskutečnila také vernisáž výstavy tradičního korejského umění BOZAGI.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam